שאלות ותשובות

א. שאלות נפוצות

מה היא ההתמחות של פרופ' בן סימון?

פרופ' בן סימון מומחה לניתוחים קוסמטים וניתוחים משחזרים של עפעפיים ופנים עליונות, כולל ניתוחי הרמת עפעפיים, עיצוב עפעפיים תחתונות והרמת מצח וגבות . הוא רופא מומחה ברפואת עיניים עם התמחות על בניתוחים קוסמטים ומשחזרים על עפעפיים, פנים עליונות, ארובה ודרכי דמעות.

מהו מנתח קוסמטי?

רופא כירורג בעל לימוד והכשרה לביצוע ניתוחים אסתטים: בעל רשיון מומחה לעסוק ברפואת עיניים או רפואה פלסטית. לאחר התמחות על מוכרת בניתוחים אסתטים וניתוחים משחזרים (בהתאם לתחום ההתמחות). בצע אלפי ניתוחים פלסטים וניתוחים משחזרים. עיקר עיסוקו היומיומי הוא כירורגיה פלסטית / אוקולופלסטיקה בעל אופי ומוסר גבוה

מדוע כדאי לבצע ניתוח אסתטי באיזור העיניים על ידי מנתח אוקולופלסטיקה (פלסטיקה של העיניים)?

רופא עיניים מומחה בעל התמחות באוקולופלסטיקה יבצע בדיקה יסודית ומקיפה של העיניים לפני הניתוח. בניתוחים קוסמטים רבים ובייחוד בניתוחי עפעפיים / הרמת מצח יש חשיבות רבה למצב העיניים לפני הניתוח, והניתוח הקוסמטי צריך להיות מבוצע בהתאם למצב העיניים. לדוגמה במקרים של עיניים יבשות יש צורך לבצע ניתוח שמרני על מנת לא להחמיר את התופעה לאחר הניתוח. במקרים אחרים לדוגמה בצניחת עפעפיים בהם ישנה הפרעה לכאורה בעפעף אחד, ישנה למעשה בעיה דו צדדית – ורופא עיניים מומחה יוכל לאבחן ולתכנן את הניתוח בהתאם לבדיקה לצורך השגת תוצאות מיטביות.

מי מועמד מתאים לניתוח אסתטי?

מועמד מתאים לניתוח קוסמטי מחפש שיפור כלשהו בהופעה החיצונית, הציפיות שלו מהניתוח – מה בר השגה ומה לא ניתן להשיג בניתוח ממשיות, מצב בריאותו/ה תקין, ומוכן להקשיב ולעקוב אחר הוראות הרופא לפני ולאחר הניתוח.

כיצד בוחרים מנתח לניתוחים אסתטים?

שאל/י לגבי ההתמחות הספציפית של הרופא לגבי ניתוחים קוסמטים, ומהו מספר הניתוחים שבצע בתחום אותו אתם מבקשים. מומלץ לבצע פגישת היכרות, ולראות שנוצרת כימיה טובה בינך לבין הרופא וכן שכל השאלות שלך נענו באופן משביע רצון. לעתים יש צורך בחוות דעת נוספת מרופא באותו תחום. והחשוב מכל וודא/י כי ההמלצות של הרופא נראות לך הגיוניות וסבירות, וכן שלך נוח עם ההסתכלות הכוללת של הרופא.

האם ישנם סיכונים בניתוח אסתטי?

ניתוח קוסמטי הוא ניתוח אמיתי לכן ישנה מידה מסוימת של סיכון. למרבה המזל סיבוכים הינם נדירים וברוב המקרים ניתנים לתיקון. ניתן למזער את הסיכונים והסיבוכים על ידי הענות קפדנית להוראות הרופא לפני הניתוח, ולהשמע להוראות הטיפול והמנוחה לאחר הניתוח.

כמה עלי לחכות לפני שאחזור לעבודה?

משך ההחלמה משתנה בהתאם לסוג הניתוח וכן בהתאם לזמן הריפוי של הגוף, עם זאת במרבית המקרים ניתן לחזור לעבודה תוך שבוע עד שבועיים.

מה עלי לעשות לפני הניתוח?

אם הינך מעשן / מעשנת מומלץ להפסיק בשלב זה. מומלץ לאכול ארוחות מאוזנות וכן להרבות בשתית מים. יש לנוח לפני הניתוח, ובשעות היום להרבות בהתעמלות גופנית במידה שהנך מורגלת בכל. שלושה שבועות לפני הניתוח יש להיוועץ ברופא המשפחה / רופא מטפל לצורך הפסקת אספירין, פלביקס, ויטמין E או תרופות מדללי דם אחרות שנמכרות ללא מרשם רופא. במקרים של נטילת קומדין יש צורך באישור רופא המשפחה או רופא קרדיולוג להפסיקו 4-5 ימים לפני הניתוח ולעבור לזריקות חלופיות. בשום פנים אסור לך להפסיק את הטיפול התרופתי על דעת עצמך, ויש ליטול בקביעות את הטיפול התרופתי שהינך מורגל בו (כולל בבוקר הניתוח). יש לדעת כי תוספות מזון למינהן כמו כמוסות שום, Ginko וצמח ה Ginseng יכולים גם הם לגרום לדימום ביתר בעת הניתוח. בחלק מהמקרים יש צורך לבצע בדיקות מקיפות כמו בדיקת רופא משפחה, בדיקות דם ותרשים אק"ג לפני הניתוח.

מה היא העלות של ניתוח אסתטי?

דר' בן סימון מתיחס באופן אישי לכל חולה ומעריך את הצורך האמיתי בניתוח קוסמטי או ניתוח משחזר. בשל זאת לא ניתן לקבוע מחיר כוללני לפני התיעצות ובדיקה יסודית. מומלץ לקבוע פגישת הכרות.

View category→

ו. ניתוחי עפעפיים

הייתי רוצה לדעת, אם יש אפשרות לשנות את מראה העיניים, שילכו כלפי מעלה בלי ניתוח?

מבנה העיניים שונה בין תרבויות שונות, כאשר במדינות המערב החלק הרקתי של העפעפיים גבוה יותר ב 1 ממ' מהחלק המרכזי. ישנם מקרים בהם מפתח העפעפיים קטן או הפוך ביחס לכלל, ובמקרים אלה ניתן בעזרת ניתוח לשנות את מראה העיניים. הבסיס האנטומי לכך הוא מורכב ויתכנו מספר ניתוחים לשנות את מראה העיניים. בכל פנים רק לאחר בדיקה יסודית של העיניים, עפעפיים, פנים מרכזיות יהיה ניתן להעריך האם מומלץ לבצע תיקון כירורגי.

מה דעתך לגבי הזרקת שומן לתוך הספטום, האם השומן הבטני שונה משומן הירכיים? מאיפה עדיף?

בהחלט ניתן להזריק שומן או חומרי מילוי לתוך הספטום לתיקון tear trough deformity (שקיות שחורות בעפעפיים תחתונות) או נסיגת פנים מרכזיות. ניתן להזריק שומן ממקומות שונים בגוף לאחר עיבוד השומן, אין הבדל לגבי התוצאה. ככלל חומרי מילוי עדיפים (בתנאי שהם חומרים טבעיים) מאחר שניתן לנטר את ההזרקה והתוצאות הפיכות. פעולה זו עליה להתבצע בזהירות מאחר שתוארו תופעות לוואי של הזרקה סביב העיניים. ניתן לבצע הזרקת שומן או חומרי מילוי גם לאיזור העפעפיים העליונות וכן לאיזור הגבות והמצח על מנת לעצב מחדש איוזרים שקועים.

האם יש התמחות בניתוחי עפעפיים?

וודאי כי ישנה התמחות בניתוחי עפעפיים והיא נקראת אוקולופלסטיקה. העפעף מורכב הרבה יותר מקפל עור (הוא מורכב מ 7 שכבות אנטומיות שונות) ויש לו תפקיד וסמיכות אנטומית הקשורים לשמירה על העין ומערכת הראיה. ההתמחות היה התמחות על של רפואת עיניים או פלסטיקה כללית והיא נמשכת כשנתיים (אני למשל בצעתי התמחות כזו במשך 3 שנים בארה"ב ובאוסטרליה רק לאחר שסיימתי את ההתמחות ברפואת עיניים בארץ). מרבית המנתחים האוקולופלסטיקאים בארץ בצעו התמחות של לפחות שנה אחת בחו"ל. חשוב כי ניתוח עפעפיים יעשה על ידי מומחה בתחום וכן אחד שבצע ניתוחים רבים. יש יתרון למומחה עיניים עם התמחות על באוקולופלסטיקה לביצוע הניתוח מאחר שהוא יתכנן את הניתוח באופן כזה שלא יפגע בעין (ישנן מחלות עיניים בהם יש לבצע ניתוח שונה, כדוגמה עין יבשה בהם יש להסיר עור ושריר במידה מבוקרת ואו צניחת עפעפיים). בהצלחה! דר' בן סימון גיא

האם גם רופא עיניים יכול לנתח עפעפיים או שרק מנתח פלסטי?

שאלה טובה מאוד. ניתוחי עפעפיים עדיף שיתבצעו על ידי מומחה עפעפיים בעל ידע רב והבנה בניתוחי עיניים ובמחלות עיניים. אוקולופלסטיקה – או פלסטיקה של העין הינה תת התמחות של רפואת עיניים המתבצעת במוסד מוכר בחו"ל ונמשכת בין שנה לשלוש שנים לאחר סיום התמחות עיניים. בשל הסמיכות האנטומית של עפעפיים והעין הרי שמחלות עיניים שונות יכולות לתת ביטוי בעפעפיים ולהפך. לדוגמה – צניחת עפעפיים בילדות הגורמת לעין עצלה, עיניים יבשות שיכולות להיות מוחמרות מתיקון צניחת עפעפיים, דלקות עיניים המושפעות ממחלות עפעפיים וכיו"ב. מובן שרק לרופא עיניים מומחה ידע והבנה במחלות עיניים ועל כן יכול הוא לתכנן את הניתוח באופן כזה המתאים למצב העין. בדיקה מלאה של העין כולל משטח הדמעות חיונית לפני כל ניתוח עפעפיים וזו מובן שתעשה רק על ידי רופא עיניים. רופא עיניים בעל תת התמחות באוקולופלסטיקה (אני למשל בצעתי התמחות כזו במשך שלוש שנים באוסטרליה ובארה"ב) מתעסק רק בניתוחים פלסטים של עפעפיים ופנים עליונות, ומובן שעל פי רוב הניסיון שירכוש בתחום רחב יותר מרופא פלסטיקאי כללי המתעסק גם באיזורים אחרים בגוף. בארה"ב קיימת מגמה ברורה של ביצוע ניתוחי עפעפיים, מצח / גבות, ופנים מרכזיות (כל האיזור סביב העיניים) על ידי רופא עיניים מומחה באוקולופלסטיקה. מובן, שניתוח זה יכול להתבצע גם על ידי רופא פלסטיקאי כללי אשר עבר התמחות ספציפית באוקולופלסטיקה של לפחות שנה או שנתיים אך עליך לברר כי אכן לרופא אליו את פונה ישנה תת התמחות כזו. באופן דומה אם תפני לרופא עיניים שמתעסק באוקולופלסטיקה מומלץ לברר את אופי תת ההתמחות אותה בצע (לצערי ישנם העוסקים בתחום ללא הכשרה מתאימה). לבסוף האנטומיה של עפעפיים הינה מורכבת, ויש לבצע הערכה מדוייקת של תפקוד שריר העפעף, מידת עודף העור, מנח הגבות (דינמי ביחס לעפעף), מצב העיניים, ומצב העפעף התחתון בטרם מתכננים ניתוח עפעפיים. מובן, שידע רב בתחום זה הוא נחלתו של רופא אוקולופלסטיקה או פלסטיקה של העין.

View category→

ג. צניחת עפעפיים

האם ניתוח תיקון צניחת עפעפיים (פטוזיס) נותן תוצאות סימטריות ?

ניתוח צניחת עפעפיים (תיקון פטוזיס) הינו מורכב באופן יחסי לניתוח קוסמטי רגיל. בניתוח מחברים מחדש את שריר העפעף לרקמת העפעף (טרזוס) על מנת להחזיר את מפתח העפעפיים לתקין. במקרים רבים יש להוציא עודף עור (ניתוח קוסמטי של הרמת עפעפיים) מאחר שכאשר מרימים עפעף מודגש קפל העור הטבעי. בנוסף יש להגדיר מחדש את קפל העפעף וליצור קפל דינמי שישווה לעפעף מראה טבעי. ניתוח קיצור שריר יכול להעשות בגישה חיצונית (חתך עור) או גישה פנימית (מצד העפעף הפונה לעין) בהתאם למידת צניחת העפעפיים. סימטריה (גובה עפעף זהה בשני הצדדים) מושגת בניתוח ראשון בכ 80-90% כאשר בכ 10% מהמקרים ישנה חוסר סימטריה של יותר מ 1 ממ' אותה ניתן לתקן בניתוח נוסף. רוב המקרים יוצאים סימטרי בניתוח בודד (ראי תמונות באתר). חשוב להבין שגובה עפעף אחד תלוי בגובה העפעף השני ובמקרים רבים מידת הצניחה שונה בכל צד. לפני הניתוח יש לבצע הערכה מדוייקת של מנח העפעפיים ולתכנן את מידת קיצור השריר לכל עפעף. במקרים של צנית עפעפיים מולדת או במחלות ניוון שריר לרוב אין תפקוד לשריר העפעף ויש צורך בחיבור מחדש של העפעף לשריר המרים את המצח והגבות. במקרים אלה ניתן להשתמש בחומר מלאכותי (כדוגמת שתל גורטקס) או לקחת פיסת גיד מיהרך. עלות הניתוח תקבע בהתאם לצורך בהוצאת עודף עור / עיצוב שומן מאחר שאם מרימים עפעף ללא הוצאת עודף עור עלולה להפגע התוצאה האסתטית. מומלץ בדיקה והערכה לפני החלטה על ניתוח על מנת לתכנן את סוג הניתוח.

לבתי בת החודשיים צניחת עפעף המשתנה עם יניקה או מציצה. האם יש לכך טיפול?

שלום רב. התופעה אותה את מתארת אכן נגרמת על ידי עצבוב משותף לעפעף על ידי עצב 3 ועצב 5 (העצב לתחושה ולשרירי הלעיסה), השם המדעי Marcus Gunn Jaw Winking Phenomenon . ישנם מספר סוגי ניתוחים אותם ניתן להציע בשלבים שונים של המחלה, אם כי במקרים רבים אין צורך בניתוח. מובן שבהתאם לסוג הניתוח כך גם ההצלחה ולא הייתי אומר שבאופן גורף הניתוחים אינם מומלצים. העיקרון המנחה הוא לבצע את הניתוח המינימלי שיסייע בפתרון הבעיה. אם צניחת העפעף משמעותית ומפריעה (תפקודית או קוסמטית) ניתן לתקן אותה לרוב על ידי קיצור שריר העפעף. אם תנועתיות העפעף מפריעה יש לנתק את שריר העפעף וליצור חיבור מלאכותי בין שריר הגבה לשריר העפעף כך שהתנועה בעת היניקה תפסק ומנח העפעף במבט ראשוני יהיה תקין. יש לבצע בדיקה מלאה של העיניים כולל רפרקציה על מנת לשלול התפתחות של עין עצלה, בנוסף יש לבחון את תפקוד שריר העפעפיים. לאחר מכן ניתן להחליט על מדיניות הטיפול.

אני סובל מצניחת עפעפיים המחמירה בשעות הערב, האם ניתן לפתור את הבעיה?

צניחת עפעפיים הינה תופעה שכיחה הנובעת משתי סיבות: עודף עור עפעפיים שאכן מחמיר עם שעות היום, ובא לידי ביטוי בערב חולשת שריר העפעף העליון – לרוב צניחה חמורה יותר, אך גם היא יכולה להופיע יותר בשעות הערב לאחר שעות עבודה. ישנם מספר סוגי ניתוחים לתיקון צניחת עפעפיים – הכוללים הסרה מבוקרת של עודף עור, חיבור מחדש של שריר העפעף לעפעף (בגישה חיצונית ופנימית) או שילוב של שני הניתוחים על מנת לקבל תוצאה קוסמטית ופונקציונלית טובה יותר. הניתוח מאוד מוצלח – וב 80-90% מהמקרים מגיעים לתוצאה טובה. ב 10-20% מהמקרים יש צורך בניתוח תיקון נוסף בשל תיקון בחסר, תיקון ביתר ו / או אסימטריה בין שתי העפעפיים. במקרים של צניחת עפעף חד צדדית יש צורך לבצע בדיקת עיניים מלאה וכן בדיקה של העפעף השני מאחר שבמקרים רבים הצניחה היא דו צדדית אך במידה אסימטרית. בדיקת עיניים וארובה מלאים הינם חלק הכרחי מהערכה של צניחת עפעפיים (פטוזיס).

נולדה לי תינוקת עם עפעף צנוח רופא העיניים המליץ לעשות ניתוח הרמת עפעף בגיל 6 חודשים.

צניחת עפעפיים מלידה נובעת מתפקוד לקוי של שריר העפעף העליון. קדימות הניתוח נובעת מהמיקום האנטומי של העפעף – כלומר אם ישנה הפרעה לציר הראיה עלולה להתפתח עין עצלה (הראיה תתפתח בעין השניה), במקרים אלה יש לבצע את ניתוח להרמת עפעפיים בהקדם האפשרי. יש לבצע בדיקת עיניים מלאה כולל חדות ראיה ותשבורת העין (רפרקציה) בטרם מבצעים את ניתוח הרמת העפעפיים. על פי רוב תיקון צניחת עפעפיים בילדים מבוצע על ידי רופא אוקולופלסטיקאי שהינו מומחה ברפואת עיניים עם התמחות על בניתוחי עפעפיים. מרבית הרופאים האוקולופלסטיקאים שעברו לימודים בחו"ל לתקופה של 2-3 שנים ועובדים בבית חולים ציבורי מוכשרים ויודעים לבצע את הניתוח נאמנה. צניחת עפעף מלידה נובעת לרוב מחולשה של שריר העפעף עם תפקוד ירוד של השריר. במקרים אלה לא ניתן לבצע ניתוח ישירות על שריר העפעף (קיצור וחיזוק השריר) ויש צורך לחבר את שריר העפעף לשריר המרים את הגבה. פעולה זו ניתן לבצע בעזרת חומרים סינטטים כדוגמת גורטקס או על ידי לקיחת גיד מהירך לחיבור העפעף לשריר המצח. לאחר הניתוח העיניים תהינה פתוחות במבט ישר, אך עלולה להופיע בעיה בסגירה מושלמת של העפעפיים בייחוד בלילה. בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח מומלץ לשים משחת סיכוך או משחה אנטיביוטית בעיניים על מנת למנוע יובש בעין. עם חלוף הזמן לרוב המצב משתפר ואין נזק ממשי בחוסר סגירה מוחלטת של העפעפיים (בייחוד בילדים יש מנגנון הגנה מצויין של שמירת העין). בנוסף בהתסכלות כלפי מטה העפעף המנותח נראה "תלוי" לעומת העפעף הבריא, אם כי ההפרעות הקוסמטיות לא תמיד נכרות, ולרוב הניתוח מוצלח ואין כל חשש לבצעו גם אם ההפרעה הינה קוסמטית בעיקרה. מובן שיש מחוייבות לבצע בדיקת עיניים מלאה לפני הניתוח כולל חדות ראיה ורפרקציה על מנת לשלול עין עצלה. סיבוכים אפשריים של ניתוח הרמת עפעפיים – תיקון ביתר, תיקון בחסר, חשיפה ו / או זיהום של החומר המרים את העפעף (בייחוד בחומרים סינטיים) וכן חזרה של צניחת העפעף לאחר מספר שנים שתדרוש ניתוח תיקון נוסף. בהצלחה! דר' בן סימון גיא, מומחה עיניים כירורגיה פלסטית – ניתוחי עפעפיים, ארובות ודרכי דמעות.

האם במסגרת הניתוח להרמת עפעפיים ניתן לעשות תיקונים קוסמטיים נוספים?

בהחלט ניתן לעשות תיקונים קוסמטים נוספים באיזורים סביב העין בעת ניתוח הרמת עפעפיים. יש לזכור כי ניתוח באיזור נוסף כרוך בהרדמה לאותו איזור, וכן משך הניתוח מתארך בהתאם לסוג הפעולה המבוצעת. במקרים רבים אנו מבצעים ניתוחי עפעפיים עליונים, עפעפיים תחתונים ותיקון צניחת עפעף בניתוח אחת. וכן אם ישנם נגעים שפירים המפריעים קוסמטית ניתן להסירם. בברכה, דר' בן סימון גיא

האם אפשר לגרום לכך שקו העפעף התחתון יהיה ישר מבלי להימשך מטה – הצידה באמצעות ניתוח?

רטרקציה לטרלית של עפעפיים תחתונים הינה בעיה ידועה, והיא עשויה לנבוע מחולשה של הגיד המחבר את העפעף לצידי העין (ארובה) ו / או מצניחה יחסית של פנים מרכזיות. לעתים הרטרקציה מופיעה לאחר ניתוח עפעפיים תחתונים שבוצע בחתך עור חיצוני ו / או הוצאת עור ביתר. בכל מקרה בהתאם לגורם לרטרקציה יש לתכנן את הניתוח. לעתים ניתוח קצר באופן יחסי ניתן לחבר את העפעף מחדש לארובה בחלק הלטרלי (יצירת הגיד מחדש או חיזוק הגיד הקיים), אך במקרים אחרים בהם יש חסר רקמה יש צורך בניתוחים מעט יותר מורכבים (הרמת פנים מרכזיות דרך לחמית העין). לפי תאורך נראה כי יהיה צורך בחיזוק הגיד מחדש אך מובן שלא ניתן לקבוע אלא לאחר בדיקה מדוקדקת של מנח העפעף, מידת בלט העין, מנח פנים מרכזיות ומידת האלסטיות של העפעף התחתון.

View category→

ד. עפעפיים תחתונים / שקיות מתחת לעיניים

אני בת 49 ויש לי שקיות מתחת לעיניים. לכרות את בלוטת השומן או להחזירה למקומה וכמה עולה ניתוח?

ישנם מספר רב של גורמים לשקיות מתחת לעיניים, בהתאם למבנה הפנים ולגיל. הסיבה השכיחה היא מעבר של שומן טבעי קדימה בארובת העיניים (איזור העפעף התחתון) בשל חולשה יחסית של רקמת החיבור המחזיקה את השומן במקום. סיבות אחרות הן צניחה יחסית של פנים מרכזיות. השקיות מתחת לעיניים נגרמות מהצללה של השומן הארובתי על הפנים המרכזיות (גבעה, שקע וגבעה). הטיפול הניתוחי יעשה בהתאם לבעיה – אם יש מעבר חלק יחסית בין העפעף התחתון לפנים המרכזיות ניתן להסיר באופן מבוקר מעט שומן על מנת למנוע את אותה גבעה היוצרת הצללה (ושקיות), מובן שעדיף כי הניתוח יעשה דרך חתך בלחמית (החלק הפנימי של העפעף) על מנת למנוע הצטלקות בעור באיזור רגיש זה. אם לעומת זאת, עודף השומן הוא מועט, ויש שקע מתחת לשקית השומן, הרי שיש להחזיר נפח לרקמה, כאשר פעולה זו מתבצעת על ידי הזרקת חומרי מילוי טבעיים (חומצה היאלורונית) או שומן (מאיזור הארובה או איזור אחר בגוף). למעשה השומן הצונח הוא שומן טבעי והמצב האמיתי אינו עודף שומן אלא שינוי מקומו הרגיל. במקרים אחרים (לרוב בגילאים מבוגרים יותר) ישנו עודף עור אמיתי – (תהליך הנקרא festoon) במקרה זה יש להסיר באופן מבוקר עור אך לשמר את השריר התת עורי (ואף לחזק אותו). ישנם מקרים בהם יש עודף שריר תת עורי – כאן ניתן להזריק בוטוקס במינון נמוך. לסיכום, יש צורך בבדיקה מקיפה של העיניים, עפעפיים, מנח השריר והעין, מנח הפנים המרכזיות, חוזק השריר ומידת המתח של העור. לאחר בדיקה זו ניתן להתאים את הטיפול (שלא חייב להיות כירורגי). לגבי עפעפיים עליונות – עלייך לזכור כי את היא המחליטה איזה ניתוח לעבור, אם הן לא מפריעות לך, אין שום סיבה לבצע ניתוח גם אם הרופא ממליץ. בבחירה של ניתוח קוסמטי, עליך להיות שלמה עם ההחלטה, לבחון את האופציות הטיפוליות הקיימות, ובהתאם לבחור בסוג הניתוח / טיפול הרצוי (גם לא לטפל או לא לבצע ניתוח זאת אופציה סבירה). עלות הניתוח נקבעת בהתאם לסוג הניתוח (וכפי שהנך מבינה יש מספר רב של ניתוחים או טיפולים קיימים) כך שללא בדיקה מקיפה לא ניתן לקבוע את עלות הניתוח. תוכלי לקרוא מידע נוסף על שקיות מתחת לעיניים תחת עמוד ניתוחי עפעפיים תחתונים.

מה הם הסיכונים בניתוח עפעפיים תחתונים? האם לחכות לאחר סיום ההריונות?

שקיות נפוחות מתחת לעיניים נגרמת ממספר סיבות. הראשונה והיעקרית היא אבדן נפח רקמות בחלק התחתון של הארובה (deflation) ובלט של שומן ארובתי נורמלי מעליו. השומן יוצר הצללה על איזור עצם הלסת העליונה מה שנותן מראה של עיגולים שחורים מתחת לעיניים. ישנם מספר סוגי טיפולים ו / או ניתוחים לשפר את השקיות. אם הבלט הוא קל, ניתן להזריק חומרי מילוי טבעיים (כדוגמת Restylane) או שומן מאיזורים אחרים בגוף (פעולה זו נעשית בהרדמה מקומית והיא אינה נחשבת לניתוח). אם לעומת זאת הנפיחות רבה ניתן להסיר / לעצב או למקם מחדש את השומן הארובתי כך שיטשטש את המעבר בין הארובה ללחי. לעתים הפעולה מלווה בחיזוק עור העפעף ו / או חיזק שריר העפעף התחתון. מובן שמידת הנפיחות עשויה להשתנות עם הריונות, על פי רוב בצורה חולפת בשל הבצקות הכלליות הנלוות להריון. אם הנפיחות אצלך נובעת מבלט שומן, סביר שזה לא ישתנה עם הריונות נוספים. בהצלחה ! דר' גיא בן סימון

אני סובלת מצניחת עפעפיים תחתונות האם עדיף ניתוח באמצעות תוספת שתל סינטטי או באצעות תוספת רקמה?

צניחת עפעפיים תחתונות נובעת ממספר גורמים: 1. חולשה של הגיד המחבר את העפעף לקיר הארובה. 2. חולשה ועודף של שריר תת עורי (אורביקולריס). 3. עודף עור עם יצירת כיסים / נוזל. 4. אבדן מתח הרקמות ומעבר של שומן ארובתי נורמלי קדמי. 5. צניחה יחסית של פנים מרכזיות. אם צניחת העפעפיים במקרה שלך הינה שינויים של הזמן בלבד (ולא עברת ניתוח בעבר) הרי שבמרבית המקרים ניתן לנתח (ולתקן כל אחת מהבעיות לעיל אם קיימת) ללא שתל רקמה. אנו משתמשים ברקמות גוף במקרים של תיקון לאחר ניתוח ראשון בו הוסר עודף עור ביתר או צלקות לאחר קרינת שמש / הסרת גידולים, נדיר שיש צורך ברקמה או שתל לצורך תיקון ראשוני של עפעפיים תחתונות. מקרים נוספים בהם יש להשתמש בשתל הם צניחה מולדת של עפעפיים עליונות עם העדר תפקוד שריר, או מחלת בלוטת התריס עם ביטוי בעפעפיים. על כל פנים יש צורך בבדיקת עיניים מלאה, הערכת תפקוד העפעפיים, המצח והפנים המרכזיות, בדיקת מתח הרקמות ועוצמת הגידים – ובהתאם לממצאים להחליט על מדיניות הטיפול. ישנם אף מקרים בהם טיפולים משלימים יבואו בנוסף או במקום ניתוח – הכל תלוי בחומרת הבעיה. בברכה, דר' גיא בן סימון

אני בחור עם נפיחות מתמשכת עפעפיים כבר כשנתיים.אני מעוניין שתייעץ לי איך בדיוק בוחרים מנתח.

ראשית ישנם מספר גורמים לשקיות נפוחות בעפעפיים התחתונות כדוגמת הצטברות נוזל או מעבר של שומן ארובתי קדמי. ניתוח העפעפיים מבוצע לרוב בהרדמה מקומית ובחתך נסתר (החלק הפנימי של העפעף) ובו מבוצעת הסרה מבוקרת של השומן הארובתי או מיקום מחדש של השומן. מידת הוצאת השומן היא מבוקרת על מנת לא לתת מראה של עיניים שקועות. במקרים אחרים בייחוד בגיל הצעיר יש צורך במילוי של הקפל מתחת לארובה על מנת לשוות מראה המשכי בין העפעף ללחי התחתון (הזרקה של חומרי מילוי מחומרים שונים). בחירת המנתח היא מורכבת וכוללת: 1. מומחה בתחום של ניתוחי עפעפיים וארובה (מומלץ רופא אוקולפלסטיקאי מומחה עיניים שעבר התמחות של 2-3 שנים בחו"ל בתחום של ניתוחים אוקולפלסטיים). 2. בצע ניתוחים כאלה בעבר – ותוכל לבקש לראות תמונות של מטופלים לפני ואחרי ו / או לדבר עם מטופלים שעברו ניתוח דומה. 3. עליך לבנות מערכת אמון ברופא הבודק על מנת שתהיה סמוך ובטוח כי הוא יבצע את העבודה המדוייקת ביותר. 4. לעתים תרצה להוועץ ביותר מרופא אחד בברכה, דר' בן סימון גיא

אני בת 26 וסובלת מכהות חזקה מתחת לעיניים האם יש איזה טיפול שיכול לעזור לכהות?

כהות ושקיעה מתחת לעיניים (או שקיות שחורות) הינה תופעה שכיחה והיא נובעת משינוי יחסי במיקום השומן הארובתי (השומן הטבעי מסביב לעין) ביחס לפנים המרכזיות, וכן מבנה הפנים המרכזיות. במרבית המקרים הוא נובע ממיקום קדמי יחסי של העין אל האיזור המחבר את העפעף התחתון לפנים המרכזיות, ומבליטה יחסית של הפנים המרכזיות (בדומה לגבעה המטילה צל על ואדי). אם אכן זהו הגורם אצלך ניתן לבצע הזרקה של חומרי מילוי שונים (fillers) כאשר מומלץ לבצע הזרקה של חומרי מילוי טבעיים הבטוחים לשימוש ליד העין. במקרים אחרים ניתן לבצע ניתוח הסרה מבוקרת או מיקום מחדש של השומן הארובתי (בו מסיטים את השומן הבולט למילוי השקע). המטרה לבנות מעבר חלק בין העפעף התחתון לפנים המרכזיות. בברכה, דר' בן סימון גיא

אני סובלת מעיגולים שחורים מתחת לעיניים. האם אכן הזרקת רסטילן תיפתור את הבעייה?

עיגולים שחורים או שקיות סביב העיניים (בייחוד שקיות מתחת לעיניים באיזור החיבור בין העפעף התחתון לפנים מרכזיות) נובעים מצניחה יחסית של הפנים המרכזיות ו / או שינוי ביחס השומן הארובתי לפנים מרכזיות. תהליך הנקרא deflation. באופן תל ממדי ישנה "גבעה" עדינה של השומן הארובתי באיזור העפעף התחתון, לאחר מכן שקע ושוב בלט יחסי של עצם הלסת העליונה. השומן הארובתי מצל על איזור השקע וכך נוצרים העיגולים השחורים. מילוי השקע בעזרת חומרי מילוי כדוגמת רסטילן אכן יכול לטשטש או להעלים את העיגולים השחורים, אך בעל אפקט חולף – מספר חודשים (זהו גם יתרון הטיפול). טיפולים ארוכי טווח יותר כוללים ניתוח הסרה ועיצוב שקיות השומן, מיקום מחדש של שקיות השומן הארובתי ו / או הזרקת שומן עצמי. הזרקת חומרי מילוי כדוגמת רסטילן יעילה במקרים קלים בינוניים והטיפול נעשה בהרדמה מקומית (משחת הרדמה) ואינו ניתוח. ישנם גורמים נוספים לעיגולים שחורים או לשקיות מתחת לעיניים. בברכה, פרופ' גיא בן סימון

View category→

ז. גידולי עפעפיים

אני צריכה לעבור בקרוב ניתוח להסרת גידול קטן בעפעף התחתון. מה יש לשאול את הרופא לפני הניתוח?

ראשית רפואה שלמה, ואני מקווה שהכל יעבור כשורה. אני מניח כי את מדברת על גידול מסוג BCC – Basal Cell Carcinoma שהינו הגידול השכיח ביותר בעפעפיים (הגידול השני בשכיחותו הינו מסוג SCC או squamous cell carcinoma ). על פי רוב הגידולים הללו גדלים באופן איטי והסרה כירורגית מלאה ניתנת במרבית המקרים עם סיכון קטן לחזרה. חשוב להבין שיש להסיר את הגידול בשלמותו עם שולי רקמה נקיים מגידול, דבר זה נעשה על ידי בדיקה פתולוגית במהלך הניתוח (בשיטה שנקראת חתך קפוא). שיטה אלטרנטיבית דומה לחתך קפוא היא מיפוי הרקמה המוסרת בשיטת Mohs . אם יש צורך להקריב את צינורית הדמעות, מובן שכדאי לעשות כן על מנת להבטיח הסרה מלאה של הגידול. ישנם מקרים שיסבלו מדמעת לאחר פגיעה בצינורית הדמעות, אך למרבה הפלא במרבית המקרים החולים אינם סובלים מדמעת יתרה לאחר הסרת הגידול. במקרים בהם כן מופיעה דמעת והיא מפריעה לחולה, ניתן לבצע שחזור של דרכי הדמעות. לגבי שיטות שחזור קיימות טכניקות רבות – בהתאם לגודל הגידול המוסר, לעתים יש לקחת שתל עור מעפעף עליון, עפעף נגדי או מאחורי האוזן. במקרים של שתל רירית (הצד הפנימי של העפעף) ניתן לקחת גם מעפעף עליון, עפעף נגדי או רירית הפה. ברוב המקרים השחזור האסתטי והפונקציונלי נעשה באותו מעמד ניתוחי לאחר הסרה שלמה של הגידול. עליך לשאול את המנתח באיזה אופי הוא מתכנן לשחזר את העפעף. עליך לדעת שבמרבית המקרים ניתן להסיר את הגידול בשלמות עם שחזור קוסמטי ופונקציונלי יפה כך שלא יהיה ניתן לדעת בעתיד כי אכן החולה עבר ניתוח. על פי רוב הפרוגנוזה מצויינת. תוכלי לצפות בדוגמה של גידול בעפעף עליון שהוסר, ושוחזר מאותו עפעף באתר תחת הנושא של גידולים משחזרים. שוב רפואה שלמה והצלחה בניתוח.

האם ישנם גידולים על העפעף שאינם ממאירים? האם ישנה מניעה לטוס אחרי ניתוח? מהי הדחיפות של הניתוח?

לא בהכרח מדובר על גידול ממאיר, ודאי כי ישנם גידולים שאינם ממאירים. גם בגידולים ממאירים מסוג BCC או SCC לרוב ההתנהגות היא כגידול עם התפשטות מקומית אטית שאינו שולח גרורות. משך ההחלמה מניתוח כזה תלוי בגדול הגידול ומיקומו ובמידת השחזור. בגידולים קטנים מאוד משך ההחלמה מספר ימים או שבועות. עם זאת ישנם גידולים הדורשים מידת כירורגיה רבה ושחזור רב יותר ובהתאם יתארך משך ההחלמה. אם תופסים בזמן על פי רוב הניתוח אינו נרחב. כפי שאמרת הגידול גדל באופן מאוד איטי ולהערכתי (למרות שיש צורך בבדיקה מפורטת) אין מניעה לטוס לחו"ל לאחר הניתוח או אף לדחות את הניתוח בתנאי שאין חשד לגידולים מסוג Sebaceous carcinoma או מלנומה. בנוסף גידול הקרוב לחלק האפי (מערכת ניקוז הדמעות) מומלץ לא לדחות את הניתוח וכן גידול עם התפשטות ארובתית. שוב רפואה שלמה ואני משוכנע כי הכל יעבור בשלום.

לאחר ניתוח BCC העין דומעת ומפרישה הפרשה מוגלתית. האם אהיה חייבת לעבור ניתוח לשיחזור צינורית הדמעות?

הדבר תלוי באם נגרם נזק לצינורית הדמעות בעת ניתוח הסרת הגידול. לעתים לצורך הסרה מלאה של הגידול אנו נאלצים להסיר גם חלק ממערכת ניקוז הדמעות. יש מקרים בהם הדבר אינו מחייב שחזור של מערכת הניקוז, אך בפעמים אחרות יש צורך בניתוח נוסף. עלייך להיוועץ ברופא המנתח להבין את מידת הנזק (אם בכלל) אשר נגרם למערכת ניקוז הדמעות, וכן האם יש צורך לנתח. לפי הספרות יש להמתין כ 5 שנים לאחר ניתוח הסרת הגידול, על מנת לוודא שאין חזרה, אך מנתחים רבים בוחרים לבצע את הניתוח 1-2 שנים לאחר הסרת הגידול.

תוצאות ה MRI הראו כי מודגמת נוירופיברומה.. אילו אפשרויות ניתוחיות קיימות?

ככלל אופי נוירופיברומה משתנה מחולה לחולה, כאשר בניתוח מנסים לבצע הוצאה מקסימלית של הגידול. ניתן לבצע בחתך בעור העפעף, או בחתך פנימי תלוי במיקום הגידול במקרים מסויימים לא ניתן להוציא את הגידול בשלמות אלא רק הסרה חלקית יש לפנות לרופא עיניים מומחה בפלסטיקה של העין (אוקולפלסטיקה)

View category→

ח. שערה כרונית בעפעף

קיבלתי שעורה שהפכה לכלזיון. קראתי על האפשרות להזרקת סטרואידים לתוך הנגע עצמו? מה סיכוי ההצלחה?

כלזיון הינה תגובה דלקתית להפרשה מבלוטות העפעף, אותן בלוטות המפרישות את המרכיב השומני של הדמעות. לרוב ישנה חסימה משנית של הבלוטות וכתוצאה מכך הצטברות הפרשה ודלקת. על פי רוב הכלזיון חולף מעצמו עם היגיינת עפעפיים (קומפרסים חמים). מתן משחות סטרואידליות לתקופת זמן מוגבלת גם עשויה לעזור. כאשר ישנה דלקת שארית או הכלזיון לא עובר ניתן לבצע חיתוך וניקוז (בחתך נסתר), ו / או הזרקת סטרואידים. בעבודת מחקר שפרסמתי אחוז ההצלחה של הזרקת סטרואידים גבוה למדי (מעל 80%) כלומר בסבירות גבוהה לאחר זריקה בודדת יהיה ריפוי של הכלזיון. במקרים אחרים יש צורך ביותר מזריקה אחת. אם הכלזיון אינו חולף ומפריע אסתטית או פונקציונלית עליך לשקול טיפול בכירורגיה או הזרקת סטרואידים. בהצלחה! דר' בן סימון גיא

קיבלתי שעורה שהפכה לכלזיון. מה סיכוי ההצלחה על ידי הזרקת סטרואידים? שימוש בעדשות מגע יכול להזיק?

קיבלתי שעורה שהפכה לכלזיון. מה סיכוי ההצלחה על ידי הזרקת סטרואידים? שהינה תגובה דלקתית להפרשה מבלוטות העפעף, אותן בלוטות המפרישות את המרכיב השומני של הדמעות. לרוב ישנה חסימה משנית של הבלוטות וכתוצאה מכך הצטברות הפרשה ודלקת. על פי רוב הכלזיון חולף מעצמו עם היגיינת עפעפיים (קומפרסים חמים). מתן משחות סטרואידליות לתקופת זמן מוגבלת גם עשויה לעזור. כאשר ישנה דלקת שארית או הכלזיון לא עובר ניתן לבצע חיתוך וניקוז (בחתך נסתר), ו / או הזרקת סטרואידים. בעבודת מחקר שפרסמתי אחוז ההצלחה של הזרקת סטרואידים גבוה למדי (מעל 80%) כלומר בסבירות גבוהה לאחר זריקה בודדת יהיה ריפוי של הכלזיון. במקרים אחרים יש צורך ביותר מזריקה אחת. אם הכלזיון אינו חולף ומפריע אסתטית או פונקציונלית עליך לשקול טיפול בכירורגיה או הזרקת סטרואידים. בהחלט לאחר חודשיים ניתן לבצע הזרקת סטרואיד אין צורך לחכות זמן. באופן עקרוני אין התווית נגד לעדשות מגע ואם פרט לשעורה בדיקת העיניים תקינה ניתן להרכיב עדשות מגע. הטיפול מבוצע במרפאות אוקולופלסטיקה בבתי חולים (עם הפניה) או במסגרת ביטוחים משלימים של קופות החולים, והוא יכול להתבצע במרפאה או בחדר ניתוח. הביטוחים המשלימים מכסים את הטיפול בשעורה (כולל מושלם של כללית). ימוש בעדשות מגע יכול לעשות משהו?

View category→

ה. חומרי מילוי לשקעים מתחת לעיניים

מהם הסיכונים בהזרקת חומרי מילוי במקרה של עיגולים שחורים – מה אחוז השיפור בכהות?

הזרקת חומרי מילוי לעיגולים שחורים על פי רוב הינה פעולה בטוחה בתנאי שמשתמשים בחומר המילוי הנכון ובטכניקת ההזרקה הנכונה. זוהי פעולה מאוד מוצלחת עם תוצאות אסתטיות טובות במקרים בהם העיגולים השחורים נובעים מחסר יחסי של שומן, או צניחה יחסית של פנים מרכזיות. אני נוהג להזריק חומרי מילוי טבעיים שהינם בטוחים בשימוש ונוחים לעיצוב (לא מותירים גבשושיות באיזור ההזרקה). ההזרקה נעשית בהרדמה מקומית על ידי משחת הרדמה. לעתים יש צורך בניתוח משולב עם הזרקת חומרי מילוי אך במקרים אחרים ניתן להסתפק בהזרקת חומרי מילוי בלבד. בברכה, דר' בן סימון גיא

אני שוקלת להזריק חומצה היאלורונית למילוי השקעים מתחת לעפעפיים. כמה זמן בממוצע מחזיק חומר מילוי כזה?

הזרקת חומצה היאלורונית מחזיקה בממוצע בין שנה לשנה וחצי, עם זאת במרבית המקרים המילוי מחזיק ליותר זמן וגם אם יש צורך בהזרקה נוספת ניתן להשתמש בכמות קטנה יותר. הזרקת חומר המילוי מתבצעת במרפאה בהרדמה מקומית ולרוב אינה כואבת באופן מיוחד. ביממה שלאחר ההזרקה יש מעט אודם ונפיחות, ולעתים הנפיחות נמשכת מספר ימים. את התוצאות ניתן לראות כמעט באופן מידי אם כי מקובל לחכות שבוע עד שבועיים למראה הסופי. במקרים מסויימים יש לשלב ניתוח עפעפיים תחתונים עם הזרקת חומר מילוי (בעת הניתוח או בשלב זני לאחר הניתוח). בברכה, דר' בן סימון גיא

View category→

יב. שברים בארובת העין

אני בת 24 ויש לי שבר בארובה בעקבות תאונה והתפתחה פזילה קלה ושקיעה קלה. רציתי בבקשה לברר על ניתוח

ניתוח תיקון שבר בארובה נעשה בשתי התוויות: 1. כליאה של שריר והפרעה בתנועת גלגלי העיניים, אופיני לשברים בילדים 2. עין שקועה שהינו המצב אותו את מתארת. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית, בו חושפים את רצפת הארובה ומניחים שתל מחומר פלסטי ברצפת הארובה. השתל דוחק את תוכן הארובה כלפי מעלה וקדימה כך שמתקן את רוב המקרים של אנופתלמוס (= עין שקועה). הניתוח מתבצע לרוב סמוך לחבלה (2-4 שבועות) אם כי ניתן לנתח גם מאוחר (מספר שנים לאחר החבלה) עם תוצאות טובות. אנו בחנו בעבר כ 50 מקרים שנותחו חלקם מאוחר (מספר שנים לאחר השבר) וחלקם מוקדם (עד שבועיים לאחר השבר) ומצאנו תיקון טוב של מידת שקיעת העין בשתי הקבוצות. סיבוכים של הניתוח נדירים, ויתכנו בעקר חוסר תחושה באיזור הלחי והעפעף התחתון החולפים מספר שבועות עד חודשים לאחר הניתוח. נזק לעין או לראיה נדיר. לגבי הפזילה יש לבצע מדידות פזילה לאחר הניתוח, ואם עדיין קיימת ומפריעה תפקודית או קוסמטית, ניתן לבצע ניתוח תיקון פזילה או להתאים משקפיים מיוחדות. אם לעומת זאת הפזילה סמויה אין צורך בניתוח. מובן שניתן להשאיר את המצב כמות שהוא אם בלט העין לא מפריע. יש לבצע בדיקת עיניים וארובה מלאים כולל בדיקת הדמיה (קרוב לודאי שבצעת CT סמוך לשבר) בברכה, דר' גיא בן סימון

View category→

ב. הרמת עפעפיים

האם הרמת העפעפיים מחזירה אותם למצבם הקודם, או שיתכן כי הם ישתנו לחלוטין מאיך שהיו בעבר?

ניתוח הרמת עפעפיים יכול להחזיר אותן למצב קודם בהתאם לגורם לצניחה. ישנם מספר גורמים המביאים לצניחת עפעפיים: הראשון עודף עור ובלט שומן והשני חולשה בחיבור השרירים לגוף העפעף. במקרה הראשון מבצעים ניתוח קוסמטי להסרת עודף העור ועיצוב השומן ובניתוח השני מבצעים ניתוח לחיבור מחדש של השריר לעפעף. לעתים קרובות מבצעים את שני הניתוחים בניתוח אחד, ומצב העפעף חוזר למראה הקודם. ניתן עם זאת, לעצב את העפעף בדרכים שונות בהתאם למצב העין ולרצון המטופל. במקרים בהם קיימת צניחת גבות ולא מבוצע ניתוחי ייעודי להרמת הגבות, הרי שניתוח הרמת עפעפיים לא ישנה את מצב הגבה, ולעתים אף עלול לגרום לצניחה קלה של הגבה.

האם יש סיכון כלשהו בניתוח עפעפיים לאחר הזרקת בוטוקס בצידי העיניים?

אין כל סכנה בניתוח עפעפיים לאחר הזרקת בוטוקס, מטופלים רבים עוברים הזרקות בוטוקס בשל קמטים בצד העיניים, קמטים דינמים במצח או באיזור העפעף התחתון לפני ואחרי ניתוחי עפעפיים (לעתים ניתן לשלב הזרקות בוטוקס וחומרי מילוי בעת הניתוח). בהצלחה!

מה הגיל המינימאלי שבו ניתן לעשות ניתוח להרמת עפעפיים?

צניחת עפעפיים יכולה להופיע בכל גיל, החל מהרך הנולד ודרך הגיל המבוגר. בילדות, האינדקציות לניתוח הרמת עפעפיים הן: 1. הפרעה לציר הראיה וחשש להתפחות עין עצלה 2. הפרעה קוסמטית אנו מנתחים ילדים עם צניחת עפעפיים (פטוזיס) בכל גיל, החל בשבוע – חודש אם קיימת הפרעה בראיה וכלה בגיל שנה עד 18 מטעמים קוסמטים, כך שאין הגבלה לגיל בניתוח הרמת עפעפיים. יש לבצע בדיקת עיניים מלאה כולל חדות ראיה, תפקוד שריר העפעף על מנת לתכנן את סוג הניתוח הדרוש. ישנם מספר סוגים של ניתוחים לתיקון פטוזיס – בהתאם לממצאי הבדיקה. בהצלחה!

יש לי בעיה שהעפעפיים שלי קצת נופלות , לאחר יום עבודה ארוך או בשעות הערב. מה יכולה להיות הבעיה?

צניחת עפעפיים הינה תופעה שכיחה הנובעת משתי סיבות: 1. עודף עור עפעפיים שאכן מחמיר עם שעות היום, ובא לידי ביטוי בערב. 2. חולשת שריר העפעף העליון – לרוב צניחה חמורה יותר, אך גם היא יכולה להופיע יותר בשעות הערב לאחר שעות עבודה. ישנם מספר סוגי ניתוחים לתיקון צניחת עפעפיים – הכוללים הסרה מבוקרת של עודף עור, חיבור מחדש של שריר העפעף לעפעף (בגישה חיצונית ופנימית) או שילוב של שני הניתוחים על מנת לקבל תוצאה קוסמטית ופונקציונלית טובה יותר. הניתוח מאוד מוצלח – וב 80-90% מהמקרים מגיעים לתוצאה טובה. ב 10-20% מהמקרים יש צורך בניתוח תיקון נוסף בשל תיקון בחסר, תיקון ביתר ו / או אסימטריה בין שתי העפעפיים. במקרים של צניחת עפעף חד צדדית יש צורך לבצע בדיקת עיניים מלאה וכן בדיקה של העפעף השני מאחר שבמקרים רבים הצניחה היא דו צדדית אך במידה אסימטרית. בדיקת עיניים וארובה מלאים הינם חלק הכרחי מהערכה של צניחת עפעפיים (פטוזיס).

בת 5 החודשים נולדה עם עפעף צנוח והרופא קבע שהיא צריכה ניתוח מתלה לשריר שמעל לגבה.

צניחת עפעף מלידה נובעת לרוב מחולשה של שריר העפעף עם תפקוד ירוד של השריר. במקרים אלה לא ניתן לבצע ניתוח ישירות על שריר העפעף (קיצור וחיזוק השריר) ויש צורך לחבר את שריר העפעף לשריר המרים את הגבה. פעולה זו ניתן לבצע בעזרת חומרים סינטטים כדוגמת גורטקס או על ידי לקיחת גיד מהירך לחיבור העפעף לשריר המצח. לאחר הניתוח העיניים תהינה פתוחות במבט ישר, אך עלולה להופיע בעיה בסגירה מושלמת של העפעפיים בייחוד בלילה. בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח מומלץ לשים משחת סיכוך או משחה אנטיביוטית בעיניים על מנת למנוע יובש בעין. עם חלוף הזמן לרוב המצב משתפר ואין נזק ממשי בחוסר סגירה מוחלטת של העפעפיים (בייחוד בילדים יש מנגנון הגנה מצויין של שמירת העין). בנוסף בהתסכלות כלפי מטה העפעף המנותח נראה "תלוי" לעומת העפעף הבריא, אם כי ההפרעות הקוסמטיות לא תמיד נכרות, ולרוב הניתוח מוצלח ואין כל חשש לבצעו גם אם ההפרעה הינה קוסמטית בעיקרה. מובן שיש מחוייבות לבצע בדיקת עיניים מלאה לפני הניתוח כולל חדות ראיה ורפרקציה על מנת לשלול עין עצלה. סיבוכים אפשריים של ניתוח כזה – תיקון ביתר, תיקון בחסר, חשיפה ו / או זיהום של החומר המרים את העפעף (בייחוד בחומרים סינטיים) וכן חזרה של צניחת העפעף לאחר מספר שנים שתדרוש ניתוח תיקון נוסף. בהצלחה!

View category→

ט. דרכי הדמעות

אני סובלת כבר יותר משנתיים מדלקות ,עין יבשה, ודמעות בעין שמאל. קראתי שיש ניתוח חדשני ע י לייזר.

דמעת הנובעת מחסימה מוחלטת של דרכי הדמעות הינה דמעת פרסיסטנטית, כלומר קיימת כל הזמן ללא תלות במצב הרוח או מזג האויר (כדוגמת עיניים יבשות). לעתים קרובות הדמעות זולגות על הלחי ויש אף זהומים חוזרים בלחמית או בשק הדמעות. במקרים אלה ניתוח מעקף דרכי דמעות (DCR) בגישה חיצונית (חתך גשר האף) או גישה אנדוסקופית (דרך חלל האף) הינו ניתוח מוצלח ביותר. במקרים בהם הדמעת אינה קבועה (כפי שאת מתארת), יתכן שאינך סובלת מחסימת דרכי הדמעות ועל כן לא בהכרח יהיה שיפור בניתוח. יש לבצע בדיקת דרכי הדמעות (שטיפה) על מנת להוכיח חסימה מלאה של צינור הדמעות. בצעתי מספר ניתוחי DCR בלייזר, אכן הפרוצדורה פשוטה יחסית, והניתוח נסבל יותר על ידי החולה – אם כי מוקדם מדי לחוות דעה על הצלחת הניתוח (דרושים מאות ניתוחים מאותו סוג, על ידי מספר מנתחים כדי לאמוד % הצלחה). אך עליך לדעת כי גם ניתוח DCR אינו ניתוח כואב במיוחד, ופרט לנפיחות חולפת סביב העיניים ההחלמה אינה כרוכה בכאב מיוחד. לסיכום המלצתי היא לעבור בדיקת עיניים מלאה כולל שטיפת דרכי דמעות, אם אכן ישנה חסימה מלאה – את יכולה להיות בטוחה בניתוח. אם את מעוניינת לעבור את הניתוח בלייזר, עליך לדעת כי יש סיכוי סביר להצלחה אך לא ניתן לנבא בדומה ל DCR סטנדרטי. בהצלחה! דר' גיא בן סימון

View category→

יג. עיניים בולטת

הייתי מעוניינת לדעת האם יש ניתוח המבצע תיקון לעין בולטת. כיצד הוא מתבצע ומהן השלכותיו.

ראשית יש לברר ממה נובע בלט העין. יתכן בלט עין פיזיולוגי (מבנה העין והארובה) ללא כל מחלה, בלט עין מקוצר ראיה גבוה וכפי שאמרת בלט עין ממחלת בלוטת התריס. הניתוח לתיקון בלט העין נקרא Orbital decompression או Orbital expansion בו מסירים עצם מדפנות הארובה, וכן מוציאים שומן עמוק מארובת העין. באופן כזה יש מקום לתוכן ארובה העין להתפשט והעין מתמקמת במנח אחורי יותר. לרוב ניתן להחזיר את העין כ 4 ממ' לאחור תלוי במידת הניתוח. הניתוח נעשה בהרדמה כללית, כאשר על פי רוב הינו ניתוח בטוח. הסיבוכים השכיחים הינם חוסר תחושה חולף באיזור מעל הגבה ובצד הרכה. סיבוכים אחרים כמו דימום או זיהום וכן נזק לעין נדירים מאוד אך תוארו בעבר. אם בלט העין קל, לרוב ניתן להסתפק בהוצאת שומן עמוק מאחורי העין, במקרים אלה ניתן לקבל חזרה של 2-4 ממ'. בברכה, דר' בן סימון גיא

View category→

י. בוטוקס

האם בוטוקס הינו טיפול שבו ישנו הבדל בין מומחיות של רופא לקוסמטיקאית?

ככלל בוטוקס הינו רעלן הגורם לשיתוק שרירים. כאשר הוא ניתן בשרירי הפנים (לקמטי הבעה / קמטים דינמיים) – שיתוק השריר מביא להחלשות או העלמת קמטים. ההזרקה הינה בטוחה באופן יחסי וקיימות מעט מאוד תופעות לוואי – אך חייבים לדעת היכן להזריק. אם מזריקים בשרירים הלא נכונים ו / או בכמות לא מתאימה יכול להופיע שיתוק חולף של אחד משרירי הפנים באופן בלתי רצוי. מובן שמוטב כי ההזרקה של בוטוקס תבוצע על ידי רופא עם התמחות ברפואה אסתטית ובפלסטיקה של הפנים / אוקולופלסטיקה. למיטב ידיעתי רק לרופא מותר לקבל בוטוקס מהחברה תמורה מרשם (ויתכן מאוד כי אותה קוסמטיקאית קונה את התרופה מרופא). ורק לרופא מותר להזריק בוטוקס. אם את מעוניינת בטיפול בטוח, ויעיל עם תוצאות טובות, ואחריות על הטיפול עליך לפנות לרופא שכזה. הלוא ידוע כי לעתים מה שזול הוא היקר, ובטיפולים מסוג זה עדיף לפנות לגורם המקצועי ביותר. בברכה, דר' גיא בן סימון

View category→

יד. קסנטלזמה

יש לי בועה קטנה מעל עין ימין/ רציתי לדעת איזה טיפול זה ואיפה עושים אותו וכמה זה בערך עולה?

לפני התאור נראה כי מדובר במשקע כולסטרול תת עורי (קסנטלזמה), ואכן הטיפול היחיד הינו הסרה כירורגית. הדבר אפשרי רק במידה שהנגע לא גדול במיוחד מאחר שבמקרה זה הוצאה מלאה של העור עלולה לגרום לרטרקציה או משיכה של העפעף. עלויות נקבעות לכל רופא בנפרד אך סה"כ העלויות אינן גבוהות לניתוח שכזה.

View category→

יא. בלפרוספזם

אני סובל מ בלפרוספזם ומטופל באמצעות בוטוקס. בשנה האחרונה אין כמעט השפעה. האם ניתוח יעזור?

במידה שזריקות בוטוקוס מאבדות מיעילותן הניתוח הינו הפתרון הקיים היחיד לרוב הניתוח משפר במידה נכרת את הספזם אך לעתים יש צורך בזריקות בוטוקס גם לאחר הניתוח, וזאת אף כי הן אבדו מיעילותן לפני הניתוח יש סיכוי סביר שלאחריו הן תעבודנה מטופלים רבים מתארים שיפור נכר לאחר הניתוח, אך חלקם דורש המשך זריקות בוטוקס הניתוח אינו מסוכן והסיבוכים אינם רבים. קיים סוג ניתוח הנקרא מתלה עפעף – והוא מתאים למקרים בו יש שימוש יתר בשריר המצח על מנת להחזיק את העיניים פקוחות. הוא שונה מניתוח כריתת השריר אך מתאים במקרים מסוימים בלבד.

אני בן 22 והובחנתי כסובל ממחלת בלפרוספזם… זה ממש מתיש אותי ! מה הפתרון?

אל ייאוש בוטוקס הינו טיפול יעיל מאוד בבלפרוספזם אך ישנם מספר עקרונות 1. יש לטפל במקביל ביובש בעיניים בצורה הטובה ביותר. 2. אם מינון נמוך של זריקה אינו יעיל (ונשמע כי אתה מטופל במינון נמוך עבורך) יש להעלות את מינון הזריקות (מספר היחידות ואיזורי ההזרקה) ולא צריך לחכות שלושה חודשים. כלומר עליך לעבור זריקה ולהמתין מספר ימים (5-7 ימים) אם ההטבה חלקית יש להוסיף בוטוקס כעת, עד אשר אתה מגיע לריפוי מהספזם. חשוב להזריק במקומות הנכונים על מנת לקבל שיפור. בוטוקס פותח למעשה בשביל ספזם, והינה תרופה מאוד יעילה ובטוחה בשימוש. במקרים מסויימים ניתן לשמש בנגזרות של בנזודיאזפנים (כדור). כיום ישנם משקפיים יעילים לספזם המפחיתות מעט את כמות האור הנכנסת לעין (אך הם בגוון ורוד ומקטבים את האור הנכנס). ניתוח שמור למקרים שאינם מגיבים לבוטוקס במינון הנכון, אך כיום הוא כמעט שאינו מבוצע. אני שומר את הניתוח למקרים קשים מאוד, ולרוב אחרי שנסיונות חוזרים של בוטוקס במינון גבוה לא עזרו. לעתים אחרי ניתוח יש צורך בבוטוקס והוא עובד מאחד שיש פחות רקמת שריר.

View category→