עור צהוב מתחת לעיניים

עור צהוב או לבן מתחת לעיניים – מה זה אומר וכיצד מטפלים?

עור צהוב מתחת לעיניים ובאזור העפעפיים העליונים ותחתונים, מהווה פגם אסתטי בולט ומפריע. על כן, אנשים רבים מעוניינים להסיר את הפגם וניתן לעשות זאת בניתוח קצר ופשוט. לתופעה זו של כתמים צהובים או שלפוחיות קוראים קסנטלזמה והיא קשורה באופן הדוק לכולסטרול.

 

כמה מילים על כולסטרול

כמעט כל אחד שמע על כולסטרול אך אם יש לכם כתמים צהובים מתחת לעיניים כדאי שתדעו עליו מעט יותר. מדובר בתרכובת אורגנית הבנויה משרשרת של אטומי פחמן ובסופם חמצן ומימן. את המולקולה הזו הגוף מייצר באופן עצמאי בכבד ממקורות אנרגיה שונים כמו שומנים ופחמימות, וכמו כן הוא מקבל כולסטרול ממזונות מהחי כמו ביצים, חלב ובשר. למרות השם "הרע" שיצא לכולסטרול מדובר במולקולה בעלת תפקידים חיוניים לגוף, למשל ביצירה של אסטרוגן וטסטוסטרון, קורטיזול, ויטמין A, ויטמין K, ויטמין D וויטמין E, וכן בהולכה של מידע במערכת העצבים, במעבר חומרים דרך קרומים תאים, במעטפת ההגנה של תאי עצב ועוד.

 

יחד עם זאת, לכל ידוע כי רמות גבוהות מדי של כולסטרול, הנקראות בשפה המקצועית היפרכולסטרולמיה, אינן מומלצות וקשורות בפגיעה בכלי הדם והלב. זוהי נקודה משמעותית עבור מי שיש לו צהוב מתחת לעיניים, שכן התופעה המכונה קסנטלזמה נוטה להופיע ביתר שכיחות אצל אנשים שיש להם יתר שומנים בדם.

 

מהי קסנטלזמה?

הופעה של צהוב מסביב לעיניים מכונה בשפה המקצועית קסנטלזמה, או בעברית – כתמת העפעף. אכן, מדובר בכתמים בעלי גוון צהוב בהיר עד כתמתם שמקורם במשקעי כולסטרול שנצברו מתחת העור. כאמור, בסביבות 40% מהמקרים של קנסטלזמה מופיעים אצל הסובלים מיתר שומנים בדם, אך ביותר ממחצית המקרים הסיבה שונה וקשורה לנטייה גנטית. למעשה, מדובר פשוט בתאים הנמצאים מתחת לעור סביב העיניים שאוגרים כולסטרול בבועיות קטנטנות, ומאחר שהעור של האזור הזה ושל העפעפיים בפרט הינו דק מאוד באופן יחסי, הכתמים הצהובים בולטים דרך השקיפות שלו.

 

יש לציין כי לעיתים מופיעות ממש שלפוחיות מתחת לעיניים ועל העפעפיים שמהוות פגם אסתטי בולט ויכולות להגיע גם לגודל של סנטימטרים בודדים. זאת לעומת כתמי כולסטרול בעיניים שגודלם רק מילימטרים ספורים, אך התקבצות שלהם באזור מסוים בהחלט ניכרת במראה הפנים. הכתמים והשלפוחיות הללו יכולים להופיע הן מסביב לעיניים והן בעור של העפעפיים התחתונים והעליונים, לרוב באזורים היותר קרובים אל האף. יחד עם זאת, ראוי להדגיש כי מלבד הפגם האסתטי של כתמים צהובים בעור, תופעה זו אינה נחשבת למסוכנת בפני עצמה מבחינה בריאותית או לבעייתית מבחינה תפקודית, אם כי בעקיפין היא עשויה להעיד על בעיית שומנים בדם שאותה חשוב לבדוק.

 

יש לי עור צהוב מתחת לעיניים – איך מטפלים?

הטיפול בקסנטלזמה משתנה ממקרה למקרה ותלוי בין היתר באופי ובדרגת החומרה של משקעי הכולסטרול.

כך למשל, במקרה שמופיעה בועית הטיפול היחיד האפשרי הוא הסרה כירורגית, וזאת בהנחה שהנגע אינו גדול מאוד מפני שהוצאה מלאה של העור עלולה להוביל למשיכה של העפעף. מדובר בניתוח קצר ופשוט באופן יחסי הנמשך מספר דקות בהרדמה מקומית או טשטוש, בו מסירים את כל העור שמתחתיו שקע הכולסטרול תוך ביצוע חתך קטנטן ובסיום תפירה זעירה שמוסרת כעבור כ- 10 ימים בממוצע, ואינה מותירה צלקת משמעותית מבחינה אסתטית. יחד עם זאת, ראוי לציין כי הניתוח כמו גם ההתערבויות הבאות שיתוארו, אינו מבטיח כי התופעה לא תישנה בעתיד עקב המשך צבירה של כולסטרול על ידי התאים שמסביב לעיניים. לפיכך, בטווח הארוך מומלץ לשמור על רמות תקינות של כולסטרול בדם, מה שיפחית את צבירתו באזור.

 

דרך הטיפול השנייה, שאינה מתאימה לכל המקרים ומשאירה צלקות יותר בולטות יחסית לניתוח, הינה צריבה. מדובר בהליך המבוצע באמצעים שונים, בדגש על מחטים חשמליות ולייזר, ולעיתים גם מבצעים פילינג כימי המבוסס בעיקר על חומצה טריכלוראצטית. העיקרון של צריבות הוא להרוס את התאים שצברו את משקעי הכולסטרול וכן את תאי העור שמעליהם על ידי יצירת טראומה או כוויה. את הכוויה מרפאים באמצעות משחות ולמרות שנותרת צלקת שנראית כמו גוון יותר בהיר של האזור המטופל, היא יותר אסתטית מהמצב המקורי הצהבהב. פרופ' בן סימון מבצע הסרה כירורגית שכן הסיכוי לחזרה נמוך והתוצאה האסתטית על פי רוב טובה יותר.

 

לפרטים נוספים על כתמי כולסטרול עיניים ועל הטיפולים המבוצעים על ידי פרופסור גיא בן סימון, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם המרפאה בטלפון 050-2971663.