נפיחות מתחת לעיניים

נפיחות מתחת לעיניים מתרחשת כתוצאה של הצטברות נוזל או מעבר של שומן ארובתי קדמי. ניתוח עפעפיים מבוצע לרוב בהרדמה מקומית ובחתך נסתר. במקרים אחרים יש צורך במילוי.

במהלך הניתוח מבוצעת הסרה מבוקרת של השומן הארובתי או מיקום מחדש של השומן. מידת הוצאת השומן היא מבוקרת על מנת לא לתת מראה של עיניים שקועות.

 

במקרים אחרים בייחוד בגיל הצעיר יש צורך במילוי של הקפל מתחת לארובה על מנת לשוות מראה המשכי בין העפעף ללחי התחתון (הזרקה של חומרי מילוי מחומרים שונים).

 

אני בחור עם נפיחות מתחת לעיניים כבר כשנתיים. אני מעוניין שתייעץ לי איך בדיוק בוחרים מנתח.

בחירת המנתח היא מורכבת וכוללת:

  1. מומחה בתחום של ניתוחי עפעפיים וארובה (מומלץ רופא אוקולפלסטיקאי מומחה עיניים שעבר התמחות של 2-3 שנים בחו"ל בתחום של ניתוחים אוקולפלסטיים).
  2. בצע ניתוחים כאלה בעבר – ותוכל לבקש לראות תמונות של מטופלים לפני ואחרי ו / או לדבר עם מטופלים שעברו ניתוח דומה.
  3. עליך לבנות מערכת אמון ברופא הבודק על מנת שתהיה סמוך ובטוח כי הוא יבצע את העבודה המדוייקת ביותר.
  4. לעתים תרצה להוועץ ביותר מרופא אחד

בברכה, דר' בן סימון גיא

אני בת 26 וסובלת מכהות חזקה מתחת לעיניים האם יש איזה טיפול שיכול לעזור לכהות?

כהות ושקיעה מתחת לעיניים (או שקיות שחורות) הינה תופעה שכיחה והיא נובעת משינוי יחסי במיקום השומן הארובתי (השומן הטבעי מסביב לעין) ביחס לפנים המרכזיות, וכן מבנה הפנים המרכזיות.

במרבית המקרים הוא נובע ממיקום קדמי יחסי של העין אל האיזור המחבר את העפעף התחתון לפנים המרכזיות, ומבליטה יחסית של הפנים המרכזיות (בדומה לגבעה המטילה צל על ואדי).

אם אכן זהו הגורם אצלך ניתן לבצע הזרקה של חומרי מילוי שונים (fillers) כאשר מומלץ לבצע הזרקה של חומרי מילוי טבעיים הבטוחים לשימוש ליד העין.

במקרים אחרים ניתן לבצע ניתוח הסרה מבוקרת או מיקום מחדש של השומן הארובתי (בו מסיטים את השומן הבולט למילוי השקע).

המטרה לבנות מעבר חלק בין העפעף התחתון לפנים המרכזיות.

בברכה, דר' בן סימון גיא

אני סובלת מעיגולים שחורים מתחת לעיניים. האם אכן הזרקת רסטילן תיפתור את הבעייה?

עיגולים שחורים או שקיות סביב העיניים (בייחוד שקיות מתחת לעיניים באיזור החיבור בין העפעף התחתון לפנים מרכזיות) נובעים מצניחה יחסית של הפנים המרכזיות ו / או שינוי ביחס השומן הארובתי לפנים מרכזיות.

תהליך הנקרא deflation. באופן תל ממדי ישנה "גבעה" עדינה של השומן הארובתי באיזור העפעף התחתון, לאחר מכן שקע ושוב בלט יחסי של עצם הלסת העליונה.

השומן הארובתי מצל על איזור השקע וכך נוצרים העיגולים השחורים. מילוי השקע בעזרת חומרי מילוי כדוגמת רסטילן אכן יכול לטשטש או להעלים את העיגולים השחורים, אך בעל אפקט חולף – מספר חודשים (זהו גם יתרון הטיפול).

טיפולים ארוכי טווח יותר כוללים ניתוח הסרה ועיצוב שקיות השומן, מיקום מחדש של שקיות השומן הארובתי ו / או הזרקת שומן עצמי. הזרקת חומרי מילוי כדוגמת רסטילן יעילה במקרים קלים בינוניים והטיפול נעשה בהרדמה מקומית (משחת הרדמה) ואינו ניתוח. ישנם גורמים נוספים לעיגולים שחורים או לשקיות מתחת לעיניים.

בברכה, פרופ' גיא בן סימון