ניתוח מעקף דרכי דמעות

(Dacryocystorhinostomy-DCR)

פרופ' בן סימון מסביר על חסימת דרכי הדמעות:


כאשר ישנה חסימה מוחלטת של צינור הדמעות – החולים סובלים מדמעת קבועה לעתים עם זליגת הדמעות על הלחי, יתכנו גם דלקות זיהומיות של שק הדמעות עם אודם כאבים והפרשה מוגלתית. הניתוח המקובל הינו מעקף לחסימה על ידי חיבור שק הדמעות לרירית האף דרך חלון קטן בעצם (בין האף לשק הדמעות). ניתן לבצע את הניתוח דרך חתך עור בצד אף (ניתוח חיצוני) או דרך חלל האף (ניתוח אנדוסקופי), בשני המקרים משאירים צינורית סיליקון במערכת הדמעות למשך מספר שבועות על מנת למנוע הצטלקות של המעקף. במקרים נדירים בהם ישנה חסימה לניקוז הדמעות בצינוריות העדינות בעפעפיים יש צורך להחדיר צינור זכוכית קבוע (Jones Tube).

הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית עם טשטוש, IV sedation, או בהרדמה כללית. לאחר הניתוח עלולה להיות נפיחות באיזור העפעפיים, וכן מעט הפרשה דמית מחלל האף (טיפות בודדות במהלך 24-48 שעות שלאחר הניתוח). באם הונחה צינורית סיליקון היא מוצאת במרפאה שבועיים עד מספר חודשים לאחר הניתוח. בניתוח בגישה החיצונית יש להסיר את תפרי העור שבוע עד 10 ימים לאחר הניתוח.

במקרים בהם הניתוח מבוצע בגישה האנדוסקופית (דרך האף) ובמידה שיש פתולוגיות נוספות אשר עלולות להקשות על ביצוע הניתוח (כמו סטיית מחיצת האף לכיוון החסימה) ניתן לבצע ניתוח משולב עם מומחה לאף אוזן גרון אשר יבצע את תיקון סטיית המחיצה לפני הניתוח. ניתוח משולב מומלץ גם בנוכחות מחלת סינוסים או לאחר ניתוח ניקוז מערות האף.

בילדים מקובל לדחות ניתוח מעקף דרכי דמעות רק במידה שהפעולות האחרון כמו שטיפה, probing, הכנסת צינורית סיליקון או בלון לא הביאו להחלמה מהדמעת. על פי רוב ניתוח בילד במידת הצורך יתבצע בגילאים 4-5 שנים.

מעקף דרכי דמעות

מעקף דרכי דמעות עם צינור זכוכית קבוע (Jones tube)

החלמה מהניתוח

בימים הראשונים תתכן נפיחות קלה ודמם תת עורי באיזור העפעפיים (בייחוד בגישה החיצונית) ודמם קל מהאף, אלה חולפים כעבור מספר ימים. במקרים נדירים עלול להופיע דמם מהאף מספר ימים לאחר הניתוח, מה שמחייב פנייה מידית לרופא אף אוזן וגרון (לצורך איתור מקור הדמם). צינורית הסיליקון שהושמה בניתוח מוסרת כעבור מספר שבועות עד חודשים.במקרים של צינור זכוכית (כאשר ישנה חסימה עליונה בדרכי הדמעות לאחר ניתוחי, נזק כימי / כויה) הצינור נשאר באופן קבוע ומשמש למעבר הדמעות מהעין לחלל האף.
מאמרים:
מעקף דרכי דמעות
מעקף דרכי דמעות עם צינור זכוכית
שטח הניתוח במעקף דרכי דמעות
דימום-מאוחר-לאחר-ניתוח-מעקף-דרכי-דמעות
שטח המעקף בניתוח דרכי דמעות שטח המעקף בניתוח דרכי דמעות

> ניתוחי דרכי הדמעות בילדים