מחלת בלוטת התריס המערבת את ארובת העין

Thyroid Related Orbitopathy / Graves’ Disease

מעורבות הארובה במחלת בלוטת התריס יכולה להקדים את הופעת המחלה בבלוטה, או להופיע מספר שנים לאחר המחלה הראשונית. לרוב תהיה מעורבות של שתי העיניים, אם כי לא בצורה סימטרית. קיימים מקרים בהם אין קשר בין איזון הורמון בלוטת התריס להופעת המחלה בארובת העיניים. התסמינים השכיחים הינם מנח עליון מהנורמלי של העפעף העליון (רטרקצית עפעפיים), אודם בעפעפיים, ובלט עין. במקרים קשים הבלט עין נכר עד כדי הופעת ארוזיות בקרנית (מיובש וחוסר סגירה מושלמת של העפעפיים). במקרים נדירים עוד יותר עלול להופיע נזק לעצב הראיה עם ירידה בראיה ובשדה הראיה, וכן ראיה כפולה אם ישנה מעורבות של השרירים החוץ עיניים. דוגמה לטומוגרפיה ממוחשבת:

הגורם למחלה הוא הסננה של השומן הארובתי ושל שרירי העין בתאים דלקתיים עם בצקת רקמות נכרת. למרבה המזל במקרים רבים המעורבות הארובתית קלה. המחלה הארובתית הינה פעילה במשך 6 עד 12 חודשים ולאחר מכן מתייצבת, בשלב זה ניתן לבצע ניתוחי תיקון ושחזור בארובה ובעפעפיים. במקרים רבים יש צורך במספר ניתוחים על מנת להחזיר את מראה העין והעפעפיים למצב שלפני מחלת בלוטת התריס.

ניתוח דקומפרסיה של ארובת העין – orbital decompression

במקרים של בלט עין ניכר, ו / או מעורבות עצבית עם ירידה בראיה, מבצעים ניתוח שחרור הלחץ הארובתי – דקומפרסיה (Orbital decompression). בניתוח זה מוציאים חלק מעצמות בקיר הארובה ונותנים מרחב התפשטות לשומן ולשרירים באופן כזה שהלחץ התוך ארובתי יורד, לעתים ניתן גם להוציא שומן תוך ארובתי. אנו נוקטים בגישה של הוצאת עצם מקיר צידי עמוק וקיר מדיאלי על מנת להקטין את מידת הסיכון להתפתחות ראיה כפולה לאחר הניתוח.

ניתוחי פזילה

במקרים בהם ישנה מעורבות השרירים החוץ עיניים עם כפל ראיה שאינו מתוקן על ידי משקפי פריזמות ניתן לבצע ניתוח שחרור השרירים המעורבים, ניתוחים אלה יבוצעו על פי רוב על ידי מנתח פזילה (רופא עיניים בעל התמחות ברפואת עיניים ילדים ופזילה).

ניתוחי עפעפיים במחלת בלוטת התריס

כאשר קיימת רטרקציה של העפעף העליון מבצעים ניתוח הורדה של העפעף (eyelid recession), ניתוח זה יכול להתבצע דרך חתך עור ו / או חתך לחמית בהתאם למידת החומרה. במקרים קשים יש להשתמש בחומרים נוספים על מנת להוריד את העפעף למידה הרצויה. מאחר שבמחלת בלוטת התריס ישנו ריבוי נכר של רקמת שומן, החולים יהנו מניתוח קוסמטי בעפעפיים עליונות ותחתונות (ראה תיאור ניתוח לעיל).

מצב לאחר ניתוח תיקון רטרקצית עפעף (מפתח עפעף שמאל גדול מהתקין)

לפני אחרי

מאמרים:
ניתוח דקומפרסיה ארובתית
ניתוח ארובה ועפעפיים במחלת בלוטת התריס
תיקון רטרקצית עפעפיים
מאפייני השרירים במחלת בלוטת התריס
כפל ראיה לאחר ניתוח ארובה במחלת בלוטת התריס
מעקב כפל ראיה לאחר ניתוח דקומפרסיה ארובתית
ערוב העצב במחלת בלוטת התריס
כפל ראיה לאחר ניתוח דקומפרסיה

בלט שומן ארובתי

בלט שומן ארובתי הינו אחד הגורמים השכיחים לשקיות מתחת לעיניים והוא מופיע החל מגילאים 20-30, ונוטה להחמיר עם השנים. השומן הינו מרכיב נורמלי בארובות העיניים, והוא משמש לסיכוך תנועות גלגלי העיניים סביב המרכיבים הנוספים בארובה. עם הגיל, ישנה חולשה של המרכיבים הגידיים (ליגמנטים) המחברים את העפעף לעצם הלחי כך ששומן ארובתי נורמלי משנה את מיקומו ובולט דרך העפעף התחתון. זהו אינו עודף שומן, אלא מיקום מחדש של שומן תקין. הדבר לרוב מלווה בצניחה של פנים מרכזיות (ראה להלן).

ניתן לעצב את שקיות השומן על ידי ניתוח המתבצע בחתך נסתר בחלק הפנימי של העפעף (לחמית). בניתוח יש להוציא באופן מבוקר שומן על מנת לא להקנות מראה שקוע לעפעפיים התחתונים. במקרים אחרים ניתן למקם מחדש את השומן (fat repositioning) או לחזק את המרכיבים הגידיים כך שיחזירו את השומן למקומו הטבעי בתוך הארובה. במקרים בהם יש חולשה של הגיד המחבר את העפעף לעצם יש צורך בניתוח חיזוק הגיד או קיצורו. מרכיב זה נעשה כחלק מהתיקון הקוסמטי, וגם לצורך שיפור תפקוד העפעף התחתון בניקוז הדמעות. יש מקרים בהם נלווה עודף עור לעפעף התחתון, הדורש הסרה כירורגית. כאן החתך הניתוחי יתבצע מתחת לקו הריסים (צלקת שלרוב נעלמת תוך מספר שבועות), על מנת להוציא עור בצורה מבוקרת. בעפעפיים תחתונים מותר להוציא מעט מאוד עור על מנת לא לגרום לצניחה / רטרקציה או אקטרופיון של העפעפיים התחתונים. עיקר השומן מוצא לטרלית לקנטוס הצידי (burrow's triangle).