ניתוחי עפעפיים תחתונים

המבנה האנטומי של העפעפיים התחתונים הוא מורכב באופן יחסי, כאשר ישנה חשיבות מרובה וקשר גומלין הדוק בין עפעף תחתון לבריאות ולשלמות העין והראיה. העפעף התחתון הינו יותר מאשר עור בלבד, ובדומה לעפעף העליון מורכב מ 7 שכבות: עור (השכבה החיצונית ביותר), שריר הבעה (אורביקולריס), ספטום (המפריד בין העור לתוכן הארובה), שומן ארובתי, שרירי פתיחת העפעף (lower eyelid retractors), טרזוס (השלד הקשיח של העפעף), ולחמית (הרקמה החיצונית המגנה על העין). בנוסף ישנם גידים או ליגמנטים החשובים לשמירה על מיקום העפעף, המתח הנכון, ויחסיותו לגלגל העין. השלמות של כל המרכיבים האנטומים חיונית לתפקוד התקין של העפעף בשמירה על העין, לניקוז הדמעות, וכן למראה האסתטי של הפנים.

פרופ' גיא בן סימון מדבר על עפעפיים תחתונים / שקיות מתחת לעיניים

 

ניתוח עפעפיים תחתונים (Lower Eyelid Blepharoplasty)

התוכנית הטיפולית תקבע בהתאם למכלול הבעיות הגורמות לתלונות החולה. במקרים של בלט שקיות השומן, יבוצע ניתוח עיצוב השומן (Fat sculpting) בחתך נסתר דרך הלחמית (החלק הפנימי של העפעף) וזאת על מנת להמנע מחתך דרך העור שעשוי להיות מלווה בצלקת עדינה ובסיבוכים פוסט ניתוחיים. בחתך דרך הלחמית יחשפו שקיות השומן, וחלק יוסר או ימוקם מחדש על מנת להסתיר את השקיות מתחת לעיניים. במקרים של אבדן האסלטיות של העור יהיה צורך בחיזוק השריר התת עורי, הוצאה שמרנית של עור ו/או טיפולים משלימים לעור שיבוצעו בתום הניתוח. לעתים קרובות יש צורך בחיזוק העפעף על ידי קיצור הגיד הצידי וחיבורו מחדש.

החלמה מניתוח עפעפיים תחתונים

בימים הראשונים שלאחר הניתוח תופיע נפיחות נורמלית באיזור העפעפיים התחתונים בשל דמם ובצקת. הנפיחות תפחת בהדרגה בשבוע – שבועיים הראשונים, אם כי שאריות עדינות יכולות להופיע גם 1-2 חודשים לאחר הניתוח. על מנת להפחית את מידת הדימום מומלץ לבצע קומפרסים קרים, בדומה לניתוח עפעפיים עליונים, בעזרת מגבת יבשה וקרח או אפונה קפואה על איזור העפעפיים התחתונים. חשוב לציין שמידת הנפיחות תלוייה בסוג הניתוח, וכן בתגובה של כל מטופל לפעולה הניתוחית.

שקיות מתחת לעיניים

שקיות מתחת לעיניים (או עיגולים שחורים מתחת לעיניים) הינה אחת מהסיבות השכיחות לפניה לרופא עיניים, מומחה בפלסטיקה של עפעפיים (אוקולופלסטיקה). התסמונת מקנה לפנים מראה עייף ולעתים עצוב, הניתן לשינוי בעזרת טיפולים או ניתוחים אשר משווים לעפעפיים התחתונות מראה חלק ואחיד, המתמזג עם הלחי או הפנים המרכזיות.

המבנה האנטומי של העפעפיים התחתונים מורכב באופן יחסי, כאשר ישנה חשיבות מרובה וקשר גומלין הדוק בין מצב העפעף התחתון לבריאות ולשלמות העין והראיה.

העפעף התחתון הינו יותר מאשר עור בלבד, ובדומה לעפעף העליון מורכב מ 7 שכבות: עור (השכבה החיצונית ביותר), שריר הבעה (אורביקולריס), ספטום (המפריד בין העור לתוכן הארובה), שומן ארובתי, שרירי פתיחת העפעף (lower eyelid retractors), טרזוס (השלד הקשיח של העפעף), ולחמית (הרקמה החיצונית המגנה על העין). בנוסף ישנם גידים או ליגמנטים החשובים לשמירה על מיקום העפעף, המתח הנכון, ומיקומות יחסית לגלגל העין.

השלמות של כל המרכיבים האנטומים חיונית לתפקוד התקין של העפעף בשמירה על בריאות העין, על ניקוז הדמעות, ועל המראה האסתטי של הפנים.

עם השנים חלים שינויים בכל אחד מהמרכיבים הבונים את הלחי והעפעף, כאשר כל אחד מהם עלול להקנות מראה של שקיות או שקעים מתחת לעיניים. העור מאבד מהאלסטיות שלו, הפנים המרכזיות צונחות ויש חולשה של הגידים המחזיקים את העפעף (orbitomalar ligament), בשל כך מופיע בלט של שומן נורמלי באזור העפעפיים התחתונים. בהתאם לגורם ולאחר בדיקה יסודית של העיניים והעפעפיים, ניתן להציע טיפול שאינו בהכרח ניתוחי על מנת לטשטש או להקטין את מידת השינוי ומראה השקיות. ולשוות לפנים המרכזיות מראה צעיר ורענן.

צניחת פנים מרכזיות

תהליך צניחת פנים מרכזיות (mid-face descent) מתחיל בגילאי 30-40. הצניחה גורמת להבלטה יחסית של שקיות השומן הארובתי, ולמראה של שקעים מתחת לעיניים (tear trough deformity). על פי רוב ניתן בניתוח עפעפיים (הסרה או עיצוב של שומן) עם הזרקה של חומרי מילוי וחיזוק המרכיבים הגידיים של העפעף להקנות מראה חלק לעפעפיים התחתונים, ולטשטש את המעבר בין העפעף התחתון ללחי. עם זאת במקרים קשים כדוגמת מצב לאחר ניתוחים או מחלות בלוטת התריס יש צורך בהרמה של הפנים המרכזיות (midface-lift). הניתוח גם כאן מתבצע בהרדמה מקומית או בהשגחת מרדים בחתך נסתר דרך החלק הפנימי של העפעף התחתון (לחמית).


צניחת פנים מרכזיות כתוצאה מסיבוך של ניתוח עפעפיים תחתונים
צניחת פנים מרכזיות כתוצאה מסיבוך של ניתוח עפעפיים תחתונים בחתך דרך העור והוצאה ביתר של עור. החולה עברה ניתוח להרמת פנים מרכזיות דרך חתך נסתר בעפעף וכן חיזוק הגיד הצידי של העפעף. במצב אשר לפני הניתוח (משמאל) מנח העפעפיים התחתונים נמוך מהנורמלי עם חשיפה של לובן העין ואי נוחות, הדבר תוקן לאחר ניתוח הרמת הפנים המרכזיות. פרט לשיפור נכר במראה החולה אינה סובלת יותר מדמעות ומגירוי בעיניים.

עודף פעילות שריר ההבעה בעפעף התחתון (Orbicularis hypertrophy)

העפעפיים כדוגמת הפנים מכוסות שריר הבעה הנמצא ממש מתחת לעור, שריר זה מעוצבב על ידי עצב VII (עצב הפנים) והוא מתפקד כשריר הסוגר של העיניים. משום כך חשוב לשמר אותו בכל ניתוח קוסמטי של העפעפיים על מנת לא לגרום לנזק למנגנון הפתיחה והסגירה של העיניים. במקרים בהם יש פעילות יתר של השריר (orbicularis hypertrophy) ניתן להזריק את טוקסין הבוטולינום (Botox A) במינון נמוך על מנת לטשטש את כפל העור הנוצר:

קפל עור מודגש בעפעפיים התחתונים
לנבדקת יש פעילות יתר של שריר ההבעה התת עורי (orbicularis hypertrophy) הדבר מקנה קפל עור מודגש בעפעפיים התחתונים. בצד ימין מספר ימים לאחר הזרקה של רעלן הבוטולינום (Botox) במינון נמוך, קמט ההבעה מטשטש וקפל העור פחות מודגש. הטיפול נעשה ללא הרדמה.