ניתוחי עפעפיים תחתונים

ניתוחי עפעפיים תחתונים / שקיות מתחת לעיניים (Lower eyelid blepharoplasty)

ניתוחי עפעפיים תחתונים מתוכננים בהתאם לשינויים אנטומים העשוים לגרום למראה עייף מתחת לעיניים; החל מבלט שומן, דרך עודף עור, חולשה של העפעף, ופעילות יתר של שריר ההבעה. בהתחשב בבדיקת העין והראיה וציפיות המטופל.
 
התוכנית שונה בין מטופלים ולשם כך אתם נדרשים לחוות דעת של רופא עיניים מומחה בכירורגיה הפלסטית של העין.
 
במקרים של בלט שקיות השומן, יבוצע ניתוח עיצוב השומן (Fat sculpting) בחתך נסתר דרך הלחמית (החלק הפנימי של העפעף), וזאת על מנת להימנע מחתך בעור. בחתך דרך הלחמית יחשפו שקיות השומן, וחלקן יוסר או ימוקם מחדש על מנת להסתיר ככל שניתן את המראה העייף.  במקרים של אבדן האסלטיות של העור יהיה צורך בחיזוק השריר התת עורי, הוצאה שמרנית של עור ו/או טיפולים משלימים לעור שיבוצעו בתום הניתוח. לעתים קרובות יש צורך בחיזוק העפעף על ידי קיצור הגיד הצידי וחיבורו מחדש לקיר הצידי של ארובת העין.

דוגמא לניתוח עפעפיים תחתונים

אחרי ניתוח עפעפיים תחתונים

אחרי ניתוח עפעפיים תחתונים

לפני ניתוח עפעפיים תחתונים

לפני ניתוח עפעפיים תחתונים


העפעפיים התחתונים בעלי מבנה אנטומי מורכב. כמו בעפעף העליון ישנה חשיבות לשלמות אנטומית ותפקודית לבריאות העין ולראיה.

העפעף התחתון מורכב משבע שכבות אנטומיות: עור (השכבה החיצונית ביותר), שריר הבעה (אורביקולריס), ספטום (המפריד בין העור לתוכן הארובה), שומן ארובתי, שרירי פתיחת העפעף (רטרקטורים), טרזוס (רקמת קולגן קשיחה המהווה את שלד העפעף) ולחמית (רקמה רירית חיצונית המגנה על העין). השלמות של כל המרכיבים האנטומים חיונית לתפקוד התקין של העפעף בשמירה על העין, סיכוכה בדמעות, ניקוז הדמעות והקניה של מראה צעיר ורענן לפנים.

פרופ' גיא בן סימון מדבר על עפעפיים תחתונים / שקיות מתחת לעיניים

 

ניתוחי עפעפיים תחתונים – החלמה

בימים הראשונים שלאחר הניתוח תופיע נפיחות בשל דמם ובצקת. היא תפחת בהדרגה בשבוע – שבועיים הראשונים. על מנת להפחית את מידת הדימום מומלץ לבצע קומפרסים קרים, בדומה לטיפול לאחר ניתוח הרמת עפעפיים עליונים, בעזרת מגבת יבשה וקרח או אפונה קפואה על איזור העפעפיים. חשוב לציין שמידת הנפיחות תלויה בסוג הניתוח, וכן בתגובה של כל מטופל לפעולה הניתוחית.

שקיות מתחת לעיניים

שקיות מתחת לעיניים (עייפות או עיגולים שחורים מתחת לעיניים) הינה אחת מהסיבות השכיחות לפניה לרופא עיניים, מומחה בפלסטיקה של עפעפיים (אוקולופלסטיקה).

לאחר בדיקה יסודית של המטופל ובהתאם לציפיות ניתן להחליט מה הטיפול או הניתוח שיקנה לעפעף את המראה הטבעי ביותר, ויעלים ככל שניתן את השקיות והשקעים על מנת להקנות לפנים מראה צעיר ורענן.

שקיות מתחת לעיניים – קרא וצפה במידע נוסף

צניחת פנים מרכזיות

תהליך צניחת פנים מרכזיות (mid-face descent) מתחיל בגילאי 30-40. הצניחה גורמת להבלטה יחסית של שקיות השומן הארובתי, ולמראה של שקעים מתחת לעיניים (tear through deformity).  ניתוח עפעפיים עם הזרקה של חומרי מילוי משווה מראה חלק לעפעפיים התחתונים, ומטשטש את המעבר בין העפעף התחתון ללחי. במקרים מסוימים כדוגמת מצב לאחר ניתוחים או מחלות בלוטת התריס יש צורך בהרמה של הפנים המרכזיות (midface lift).  הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית או תחת סדציה בחתך נסתר דרך החלק הפנימי של העפעף התחתון.


צניחת פנים מרכזיות כתוצאה מסיבוך של ניתוח עפעפיים תחתונים
צניחת פנים מרכזיות כתוצאה מסיבוך של ניתוח עפעפיים תחתונים בחתך דרך העור והוצאה ביתר של עור. החולה עברה ניתוח להרמת פנים מרכזיות דרך חתך נסתר בעפעף וכן חיזוק הגיד הצידי של העפעף. במצב אשר לפני הניתוח (משמאל) מנח העפעפיים התחתונים נמוך מהנורמלי עם חשיפה של לובן העין ואי נוחות, הדבר תוקן לאחר ניתוח הרמת הפנים המרכזיות. פרט לשיפור נכר במראה החולה אינה סובלת יותר מדמעות ומגירוי בעיניים.

עודף פעילות שריר ההבעה בעפעף התחתון (Orbicularis hypertrophy)

העפעפיים מכילות שריר הבעה צמוד לעור, שריר זה מעוצבב על ידי עצב הפנים, והוא מתפקד כשריר הסוגר של העיניים. חשוב לשמר את שריר ההבעה בכל ניתוח אסתטי על מנת לא לגרום להפרעה בפתיחה או הסגירה של העיניים. בפעילות יתר של השריר והדגשה של קמטי החיוך ניתן להחלישו על ידי הזרקות בוטולינום (Botox A) במינון נמוך.

קפל עור מודגש בעפעפיים התחתונים
לנבדקת יש פעילות יתר של שריר ההבעה התת עורי (orbicularis hypertrophy) הדבר מקנה קפל עור מודגש בעפעפיים התחתונים. בצד ימין מספר ימים לאחר הזרקה של רעלן הבוטולינום (Botox) במינון נמוך, קמט ההבעה מטשטש וקפל העור פחות מודגש. הטיפול נעשה ללא הרדמה.