ניתוחי עפעפיים עליונים

ניתוחי עפעפיים עליונים מתבצעים בדרך כלל לאחר צניחת עפעפיים עליונים.
התופעה שכיחה ומופיעה בגיל צעיר או בגיל מבוגר.

פרופ' גיא בן סימון, רופא עיניים עם התמחות על בניתוחי עפעפיים עליונים מסביר:

במקרים מסוימים היא משנית לדלקות עיניים חוזרות, שימוש ממושך בטיפות עיניים או שימוש ממושך בעדשות מגע. במרבית המקרים אחרים מופיעה כשינוי של הגיל.  צניחת העפעפיים גורמת להפרעה אסתטית ועשויה להסתיר את שדה הראיה העליון. בכל מקרה של צניחת עפעפיים יש הכרח להיבדק על ידי רופא עיניים על מנת לשלול גורם ראשוני לתופעה.

עפעפיים עליונים מגנים על העין, שומרים על בריאותה ומאפשרים ראיה תקינה וחדה. בנוסף להגנה מכנית, מצמוץ העפעפיים גורם לפיזור אחיד של שכבת הדמעות על משטח העין החיצוני ולמיקוד הראיה, ומסייע בפינוי הדמעות למערכת הניקוז לחלל האף.
שכבות העפעף כוללות עור, שריר ההבעה (אורביקולריס) מעוצבב על ידי עצב הפנים (CN VII), מתחתיו הספטום הארובתי – רקמת חיבור רב שכבתית המגנה על תוכן הארובה, שומן המקנה מלאות טבעית למראה העפעף, שריר המרים את העפעף (לבטור), מעוצבב על ידי הסעיף העליון של העצב השלישי, שריר סמפטטי ה Muller ולבסוף הלחמית המגנה על העין. מורכבות אנטומית זו מחייבת התייחסות ניתוחית מתאימה.

ישנם מספר ניתוחים לתיקון צניחת העפעפיים ושיפור בתפקוד ובמראה האסתטי.

דוגמא לניתוח עפעפיים עליונים

אחרי ניתוח עפעפיים עליוניים

אחרי ניתוח עפעפיים עליוניים

לפני ניתוח עפעפיים עליוניים

לפני ניתוח עפעפיים עליוניים


ראו צילומים נוספים של ניתוחי עפעפיים עליונים למטה

פרופ' גיא בן סימון מדבר על ניתוח עפעפיים – חלק א'

פרופ' גיא בן סימון מדבר על ניתוחי עפעפיים – חלק ב'

הרמת עפעפיים עליונים

עודף עור עפעפיים עליונים (Dermatochalasis)

עודף עור עפעפיים עליונים הוא מהסיבות השכיחות לפניה לרופא עיניים בתחום הפלסטיקה של העין. עם השנים חלים מספר שינויים בעור העפעפיים, הפנים ובמיקום השומן הארובתי. אבדן האלסטיות של העור, וירידה בנפח הרקמות (deflation) מקנים מראה עייף וכבד. לעתים, עודף העור מלווה בצניחה של העפעף (ptosis) והסתרה לציר הראיה.

ניתוח הרמת עפעפיים עליונים (Upper Eyelid Blepharoplasty)

בניתוח מסירים עור עודף (לעתים עם שריר תת עורי) ומעצבים במידה מבוקרת את השומן הארובתי (הסרה או מיקום מחדש). המטרה בניתוח להקנות מראה צעיר ורענן, ולהימנע ממראה מנותח או שקוע. מידת העור המוסרת נקבעת על פי מנח הגבות, וכן הבדיקה הקלינית של העין. במקרים של עיניים יבשות יש לבצע ניתוח שמרני על מנת לא להחמיר את הסימנים הקלינים. הניתוחים מתבצעים לרוב בהרדמה מקומית (עם או ללא סדציה) . כאשר הניתוח מתבצע בהשגחת מרדים ותחת סדציה, יש לבוא בצום של 6 שעות ממזון ומים לפני הניתוח. במידה שנוטלים מדללי דם יש להפסיקם לפי התווית המנתח ובאישור הרופא המטפל. על פי רוב תרופות ליתר לחץ דם יש ליטול בבוקר הניתוח כרגיל.

סימון העור לחיתוך מתבצע בישיבה או בשכיבה לפי העדפת המנתח, מסמנים את קפל העפעף, וכן העור העודף כאשר חשוב להשאיר לפחות 21 ממ' של עור עפעף על מנת להימנע מהעדר סגירה מלאה של העפעפיים לאחר הניתוח, והופעה או החמרה של יובש וחשיפה.

בעת הניתוח מקפידים על עצירה קפדנית של דימומים, ולבסוף תופרים את העור על ידי תפרים בודדים (interrupted)  או תפר ממושך  (running). ניתן להשתמש בתפר נספג או תפר קבוע שמוסר כשבוע לאחר הניתוח.

החלמה מניתוח הרמת עפעפיים

בימים הראשונים שלאחר הניתוח ישנה נפיחות סביב העיניים בשל דימום ובצקת, אין הפרעה ממשית לראיה. על מנת להקטין את מידת הנפיחות מומלץ להשתמש בקומפרסים קרים ב 24 שעות הראשונות (בעזרת מגבת לחה וקרח או אפונה קפואה על המגבת). יש הממליצים על כדורים הומאופטיים להקטנת מידת הנפיחות. בהמשך ישנה ספיגה הדרגתית של הבצקת והדימום וצבע העפעפיים הופך כחול / ירוק. מרבית הנפיחות חולפת בשבוע או בשבועיים הראשונים, ובשלב זה ניתן לחזור לעבודה. יש לציין כי מעט נפיחות נשארת גם בחודש חודשיים שלאחר הניתוח אך היא אינה משמעותית קלינית.