הפרעות ראיה ותשבורת

תמונה מהמרפאה

תמונה מהמרפאה

קוצר ראיה – מיופיה

מצב בו קרני האור אינן נשברות על מרכז הראיה (מקולה או פוביאה) אלא לפניו ולכן הדמות הנוצרת על הרשתית (ומועברת לפענוח במוח הראיה) נראית מטושטשת. אנשים הסובלים מקוצר ראיה רואים היטב לקרוב אך אינם רואים היטב לרחוק. הטיפול תיקון בעזרת עדשה מפזרת – מינוס משקפיים או עדשות מגע, ובמקרים מתאימים ניתן לשקול טיפול בלייזר להתאמת משקפיים (רק לאחר ביצוע בדיקת התאמה.(
קוצר ראיה גבוה (מעל 6-) מחייב ביקורת שנתית על ידי רופא עיניים לשלול קרעים או חורים ברשתית, מאחר שאלה עלולים לגרום להפרדות הרשתית במקרים נדירים.

רוחק ראיה – היפרופיה

מצב בו קרני האור אינן נשברות על מרכז הראיה אלא מאחורי גלגל העין ולכן הדמות הנוצרת על הרשתית מטושטשת. אנשים הסובלים מרוחק ראיה אינם רואים טוב לקרוב, רואים טוב יותר לרחוק אך גם באופן מטושטש. הטיפול תיקון בעזרת עדשה מרכזת (+) על ידי משקפיים או עדשות מגע. כיום ישנה אפשרות לבצע תיקון בלייזר.

צילינדר – אסטיגמטיזם

מצב בו התשבורת של העין בציר האופקי שונה מהציר האנכי, גורם לעיוות בראיה. במקרים מסוימים בהם הצילינדר קטן (פחות מ 1 דיופטר) אין הכרח לבצע תיקון אופטי אלא אם גורם להפרעה משמעותית בראיה. במקרים אחרים מומלץ תיקון אופטי רק לאחר בדיקת התאמה על ידי האופטימטריסט או רופא העיניים.

bigstock-Woman-wearing-glasses-after-ta-34316153

פרסביופיה

מצב בו העדשה בעין מאבדת מהגמישות שלה ומהיכולת שלה לשנות את המוקד לראיה מקרוב. התהליך הדרגתי ומאופיין בחוסר יכולת לראיה מקרוב וצורך בהרחקה הדרגתית של האובייקט הראיתי (ספר / עיתון) מהעין על מנת להגיע לראיה חדה. הטיפול כולל עדשה מרכזת (בדומה לתיקון רוחק ראיה) אשר לעתים נתנת כתוספת (addition) למשקפיים קיימות. עם הגיל התיקון (המספר) עולה.