אוקולופלסטיקאי מומלץ

אוקולופלסטיקאי מומלץ הוא רופא עיניים כירורג בעל לימוד והכשרה לביצוע ניתוחים פלסטיים: בעל רשיון מומחה לעסוק ברפואת עיניים ורפואה פלסטית.

מדוע כדאי לבצע ניתוח אסתטי באיזור העיניים על ידי מנתח אוקולופלסטיקה (רופא עיניים פלסטיקאי)?

עדיף לפנות לרופא עיניים עם התמחות על מוכרת בניתוחים אסתטים וניתוחים משחזרים (בהתאם לתחום ההתמחות), שבצע אלפי ניתוחים פלסטים וניתוחים משחזרים, שעיקר עיסוקו היומיומי הוא כירורגיה פלסטית / אוקולופלסטיקה / פלסטיקה של העין.
רופא עיניים מומחה בעל התמחות באוקולופלסטיקה יבצע בדיקה יסודית ומקיפה של העיניים לפני הניתוח.

בניתוחים קוסמטים רבים ובייחוד בניתוחי עפעפיים / הרמת מצח יש חשיבות רבה למצב העיניים לפני הניתוח, והניתוח הקוסמטי צריך להיות מבוצע בהתאם למצב העיניים.

לדוגמה במקרים של עיניים יבשות יש צורך לבצע ניתוח שמרני על מנת לא להחמיר את התופעה לאחר הניתוח.
במקרים אחרים לדוגמה בצניחת עפעפיים בהם ישנה הפרעה לכאורה בעפעף אחד, ישנה למעשה בעיה דו צדדית – ורופא עיניים מומחה יוכל לאבחן ולתכנן את הניתוח בהתאם לבדיקה לצורך השגת תוצאות מיטביות.

כיצד בוחרים מנתח לניתוחים אסתטים של העין?

שאל/י לגבי ההתמחות הספציפית של הרופא לגבי ניתוחים קוסמטים, ומהו מספר הניתוחים שבצע בתחום אותו אתם מבקשים.

מומלץ לבצע פגישת היכרות, ולראות שנוצרת כימיה טובה בינך לבין הרופא וכן שכל השאלות שלך נענו באופן משביע רצון.

לעתים יש צורך בחוות דעת נוספת מרופא באותו תחום. והחשוב מכל וודא/י כי ההמלצות של הרופא נראות לך הגיוניות וסבירות, וכן שלך נוח עם ההסתכלות הכוללת של הרופא.

האם יש התמחות בניתוחי עפעפיים?

וודאי כי ישנה התמחות בניתוחי עפעפיים והיא נקראת אוקולופלסטיקה.

העפעף מורכב הרבה יותר מקפל עור (הוא מורכב מ 7 שכבות אנטומיות שונות) ויש לו תפקיד וסמיכות אנטומית הקשורים לשמירה על העין ומערכת הראיה.

ההתמחות היה התמחות על של רפואת עיניים או פלסטיקה כללית והיא נמשכת כשנתיים (אני למשל בצעתי התמחות כזו במשך 3 שנים בארה"ב ובאוסטרליה רק לאחר שסיימתי את ההתמחות ברפואת עיניים בארץ).

מרבית המנתחים האוקולופלסטיקאים בארץ בצעו התמחות של לפחות שנה אחת בחו"ל.

חשוב כי ניתוח עפעפיים יעשה על ידי מומחה בתחום וכן אחד שבצע ניתוחים רבים.

יש יתרון למומחה עיניים עם התמחות על באוקולופלסטיקה לביצוע הניתוח מאחר שהוא יתכנן את הניתוח באופן כזה שלא יפגע בעין (ישנן מחלות עיניים בהם יש לבצע ניתוח שונה, כדוגמה עין יבשה בהם יש להסיר עור ושריר במידה מבוקרת ואו צניחת עפעפיים).

בהצלחה! דר' בן סימון גיא

האם גם רופא עיניים יכול לנתח עפעפיים או שרק מנתח פלסטי?

שאלה טובה מאוד.
ניתוחי עפעפיים עדיף שיתבצעו על ידי מומחה עפעפיים בעל ידע רב והבנה בניתוחי עיניים ובמחלות עיניים.

אוקולופלסטיקה – או פלסטיקה של העין הינה תת התמחות של רפואת עיניים המתבצעת במוסד מוכר בחו"ל ונמשכת בין שנה לשלוש שנים לאחר סיום התמחות עיניים.

בשל הסמיכות האנטומית של עפעפיים והעין הרי שמחלות עיניים שונות יכולות לתת ביטוי בעפעפיים ולהפך.

לדוגמה – צניחת עפעפיים בילדות הגורמת לעין עצלה, עיניים יבשות שיכולות להיות מוחמרות מתיקון צניחת עפעפיים, דלקות עיניים המושפעות ממחלות עפעפיים וכיו"ב.

מובן שרק לרופא עיניים מומחה ידע והבנה במחלות עיניים ועל כן יכול הוא לתכנן את הניתוח באופן כזה המתאים למצב העין.

בדיקה מלאה של העין כולל משטח הדמעות חיונית לפני כל ניתוח עפעפיים וזו מובן שתעשה רק על ידי רופא עיניים.

רופא עיניים בעל תת התמחות באוקולופלסטיקה (אני למשל בצעתי התמחות כזו במשך שלוש שנים באוסטרליה ובארה"ב) מתעסק רק בניתוחים פלסטים של עפעפיים ופנים עליונות, ומובן שעל פי רוב הניסיון שירכוש בתחום רחב יותר מרופא פלסטיקאי כללי המתעסק גם באיזורים אחרים בגוף.

בארה"ב קיימת מגמה ברורה של ביצוע ניתוחי עפעפיים, מצח / גבות, ופנים מרכזיות (כל האיזור סביב העיניים) על ידי רופא עיניים מומחה באוקולופלסטיקה.

מובן, שניתוח זה יכול להתבצע גם על ידי רופא פלסטיקאי כללי אשר עבר התמחות ספציפית באוקולופלסטיקה של לפחות שנה או שנתיים אך עליך לברר כי אכן לרופא אליו את פונה ישנה תת התמחות כזו.

באופן דומה אם תפני לרופא עיניים שמתעסק באוקולופלסטיקה מומלץ לברר את אופי תת ההתמחות אותה בצע (לצערי ישנם העוסקים בתחום ללא הכשרה מתאימה).

לבסוף האנטומיה של עפעפיים הינה מורכבת, ויש לבצע הערכה מדוייקת של תפקוד שריר העפעף, מידת עודף העור, מנח הגבות (דינמי ביחס לעפעף), מצב העיניים, ומצב העפעף התחתון בטרם מתכננים ניתוח עפעפיים.

מובן, שידע רב בתחום זה הוא נחלתו של רופא אוקולופלסטיקה או פלסטיקה של העין.